O świętych i smokach w chrześcijańskiej ikonografii

Added: 30.08.2017

Paolo Ucello, Święty Jerzy i smok, ok. 1470, National Gallery w Londynie (fot. Wikipedia)

Czas wydarzenia: 
2017-09-09 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
wykład
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

W chrześcijańskiej ikonografii smok jest symbolem chaosu i zła. Jak go pokonać? Jak zwyciężyć zło?

Co o sposobach poskromienia potwora mogą nam powiedzieć święci, którzy sobie z nim poradzili? Na łańcuchu prowadzi smoka święta Małgorzata z barokowego obrazu Johanna Heinricha Kynasta z kościoła pw. Chrystusa Króla w Nowym Świętowie, który prezentowany jest na wystawie "Nieznane arcydzieła, nieznani mistrzowie" w Willi Caro.

Jednak chyba najpopularniejszym przedstawieniem zwycięstwa dobra nad tym, co podłe i niegodziwe - obok Michała Archanioła strącającego szatana do otchłani i Madonny depczącej głowę węża - jest wizerunek świętego Jerzego, który na białym koniu wznosi się nad smokiem, by porazić go włócznią. Ale czy sposób wybrany przez rycerza jest na pewno właściwy? Czy smoka można unicestwić przemocą?

Okazją do dyskusji o władzy człowieka nad złem i odwrotnie stanie się analiza obrazu Paola Uccella Święty Jerzy ze smokiem, namalowanego około 1470 roku. To jeden z najbardziej dyskutowanych i intrygujących obrazów w ogóle. Wydają się w nim nakładać i interferować dwie przeciwstawne tradycje walki ze złem. Na pytanie, jakie tajemnice kryją smok, rycerz i towarzysząca im księżniczka spróbujemy odpowiedzieć podczas wykładu 9 września w Willi Caro. Wykład prowadzić będzie Ewa Chudyba - filozof z Muzeum w Gliwicach. Początek o godz. 16.00.

(Muzeum w Gliwicach)

 

Kategorie wydarzenia: