e-ADMINISTRACJA

e-ADMINISTRACJA

Dodano: 07.04.2014
baner

e-ADMINISTRACJA – załatw sprawę elektronicznie Czy wiesz, że możesz załatwiać wybrane sprawy urzędowe bez konieczności wychodzenia z domu? Wystarczy, że złożysz wniosek o profil zaufany, jednorazowo stawisz się w punkcie potwierdzania profilu i będziesz mógł korzystać z usług dostępnych na ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, służąca do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej).

Do wysłania druków nie jest potrzebny podpis elektroniczny (weryfikowany za pomocą płatnego kwalifikowanego certyfikatu), a jedynie uzyskanie profilu zaufanego. Jest to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela Polski w systemach elektronicznej administracji. Założenie profilu zaufanego jest najprostszym i najwygodniejszym sposobem załatwiania spraw urzędowych.

Aby uzyskać profil zaufany należy:

 1. Wejść na stronę http://epuap.gov.pl i założyć konto.
 2. Zalogować się na konto i wysłać wniosek o wydanie profilu zaufanego (drogą elektroniczną).
 3. Udać się do wybranego Punktu Potwierdzającego, aby potwierdzić swoją tożsamość (w terminie do 14 dni od wysłania wniosku o wydanie profilu). Należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Jeden z takich punktów znajduje się w Biurze Obsługi Interesantów w Urzędzie Miejskim w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21) i czynny jest:

 • od poniedziałku do środy od 8.00 do 16.00
 • w czwartek od 8.00 do 17.00
 •  w piątek od 8.00 do 15.00

Posiadając profil zaufany na ePUAP, należy połączyć go ze skrzynką kontaktową na platformie SEKAP (platforma elektronicznych usług publicznych Województwa Śląskiego), na której Urząd Miejski w Gliwicach udostępnia swoje usługi i formularze.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy problemów nasi pracownicy w Urzędzie Miejskim w Punkcie Potwierdzającym, chętnie pomogą Państwu połączyć profil zaufany ze skrzynką na platformie SEKAP (tel. 32 238 54 37, 32 239 11 09).

Samodzielnie można połączyć profil zaufany na ePUAP ze skrzynką SEKAP, przy pierwszej próbie załatwienia wybranej sprawy. Aby tego dokonać należy:

 1.  Wejść na stronę http://www.sekap.pl
 2. Wejść na zakładkę logowania i kliknąć na link „Zaloguj przez ePUAP”:
 3. Następnie zalogować się danymi podanymi przy zakładaniu konta ePUAP i korzystać z możliwości jakie daje e-administracja.

Chcąc załatwić sprawę w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, warto zapoznać się  z opisem usług, aby dowiedzieć się czy daną kwestię można załatwić częściowo, czy całkowicie drogą elektroniczną.

W pełni elektronicznie można załatwić między innymi:

 • Uzyskanie opinii konserwatorskiej
 • Zamawianie map i materiałów geodezyjnych w formie elektronicznej z państwowego zasobu geodezyjnego
 • Ustalenie (zmianę) wysokości podatku od nieruchomości dla osób fizycznych i prawnych
 • Złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
 • Uzyskanie zaświadczenia w sprawach meldunkowych
 • Uzyskanie zaświadczenia dotyczącego wydanych dowodów osobistych
 • Wpisanie do rejestru wyborców obywatela polskiego

Więcej informacji na temat usług elektronicznych możliwych do załatwienia w pełni elektronicznie można uzyskać na stronie Urzędu miejskiego: Spis spraw, które w Urzędzie Miejskim w Gliwicach możesz załatwić w PEŁNI ELEKTRONICZNIE

Przygotowana w tym celu platforma internetowa, poprowadzi Państwa krok po kroku przez wypełnianie formularzy, a następnie za jej pośrednictwem wyślecie Państwo wypełniony wniosek do właściwego urzędu. Nie muszą się Państwo martwić czy przesłany drogą elektroniczną formularz wniosku dotarł do urzędu - program wydaje potwierdzenie w sytuacji poprawnego przebiegu całej operacji lub wyświetli odpowiedni komunikat. Złożony poprawnie dokument pozwala na wygenerowanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez naszych pracowników, która zilustruje Państwu proces załatwiania spraw drogą on-line
z wykorzystaniem profilu zaufanego, certyfikatu SEKAP lub podpisu kwalifikowanego. Więcej informacji na powyższy temat oraz możliwości korzystania z e-Administracji, można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego: Wirtualne Biuro Obsługi -> e-administracja.

Informujemy, że z przyczyn niezależnych od Urzędu Miejskiego, mogą występować czasowe problemy z funkcjonowaniem
profilu zaufanego, dostępem do platform SEKAP i ePUAP oraz z logowaniem do SEKAP (przez ePUAP) i innych systemów wykorzystujących profil zaufany. Za utrudnienia przepraszamy.