Żydzi z Wiednia

Hinzugefügt: 30.11.2017
Czas wydarzenia: 
2017-12-07 12:00
Tematyka wydarzenia: 
spotkanie z cyklu „Rozsiani po Europie”
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach
Organizator kontakt: 
dompamieci@muzeum.gliwice.pl

Podczas spotkań podróżujemy szlakiem społeczności żydowskich przez europejskie miasta. Przez stulecia diaspora żydowska stanowiła nieodłączny elementy nie tylko wielu metropolii na całym kontynencie europejskim.

Pozostałości po żydach sefardyjskich i aszkenazyjskich odnaleźć można zarówno w wielkich miastach, jak i maleńkich prowincjonalnych miasteczkach, w których wyznawcy judaizmu żyli obok chrześcijan, tworząc mozaikę kulturową tych miejsc, a także, dzięki swojej niezwykłej przedsiębiorczości, przyczyniając się do ich rozwoju gospodarczego.

Poprzez cykl spotkań chcemy odszukać nieliczne już ślady żydowskiej obecności w Europie i z ich perspektywy opowiedzieć o wielu ciekawych miejscach i historiach jakie wciąż kryją. Podczas najbliższego spotkania zapraszamy do Wiednia.

Spotkanie poprowadzą Beata i Paweł Pomykalscy – podróżnicy z Gliwic, autorzy kilku przewodników po krajach i regionach europejskich, w tym pierwszego w Polsce przewodnika po Bośni i Hercegowinie. Podejmują także wiele inicjatyw na rzecz promocji dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska; są autorami albumów fotograficznych i artykułów w prasie podróżniczej.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Kategorie wydarzenia: