Rozsiani po Europie. Żydzi z Wenecji

Hinzugefügt: 02.11.2017
Czas wydarzenia: 
2017-11-16 19:00 bis 21:00
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach
Organizator kontakt: 
dompamieci@muzeum.gliwice.pl

 Podczas spotkań podróżujemy szlakiem społeczności żydowskich przez europejskie miasta. Przez stulecia diaspora żydowska stanowiła nieodłączny elementy nie tylko wielu metropolii na całym kontynencie europejskim.

Pozostałości po żydach sefardyjskich i aszkenazyjskich odnaleźć można zarówno w wielkich miastach, jak i maleńkich prowincjonalnych miasteczkach, w których wyznawcy judaizmu żyli obok chrześcijan, tworząc mozaikę kulturową tych miejsc, a także, dzięki swojej niezwykłej przedsiębiorczości, przyczyniając się do ich rozwoju gospodarczego.

Poprzez cykl spotkań chcemy odszukać nieliczne już ślady żydowskiej obecności w Europie i z ich perspektywy opowiedzieć o wielu ciekawych miejscach i historiach jakie wciąż kryją. Podczas najbliższego spotkania zapraszamy do Wenecji.

Spotkanie poprowadzą Beata i Paweł Pomykalscy – podróżnicy z Gliwic, autorzy kilku przewodników po krajach i regionach europejskich, w tym pierwszego w Polsce przewodnika po Bośni i Hercegowinie. Podejmują także wiele inicjatyw na rzecz promocji dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska; są autorami albumów fotograficznych i artykułów w prasie podróżniczej.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

16 listopada 2017, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00
Rozsiani po Europie. Żydzi z Wenecji

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich - Oddział Muzeum w Gliwicach
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14
44-100 Gliwice
tel. +48 605 362 594
dompamieci@muzeum.gliwice.pl

www.muzeum.gliwice.pl
www.facebook.com/dompamiecgliwice

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

Kategorie wydarzenia: