Aktualności | Nie tylko książki

Nie tylko książki

Nie tylko książki

Veröffentlicht: 04.10.2011 / Abschnitt: Miasto  Życie i styl  Kultura 

Gliwicka Miejska Biblioteka Publiczna to placówka, która zachęca nie tylko do spędzania wolnego czasu z książką w ręku. W październiku instytucja zaprasza miłośników sztuki do odwiedzenia wystaw prezentowanych w filiach na terenie całego miasta.


W sali wystawowej biblioteki (pl. Inwalidów Wojennych 3) zainteresowani mogą obejrzeć ekspozycję „Poczta i telegraf na Górnym Śląsku”, która przedstawia historię ruchu pocztowego i telegraficznego poczty gliwickiej, zabrzańskiej, bytomskiej i tarnogórskiej w aspekcie rozwoju intelektualnego i przemysłowego Górnego Śląska. Wystawa potrwa do 25 października.
W Galerii „Perkoz” (Filia nr 5, ul. Perkoza 12) zainteresowani malarstwem będą mogli podziwiać akwarele Mariana Bietkowskiego. Artysta specjalizuje się w projektowaniu architektury wnętrz, grafiki wydawniczej i artystycznej, ale najchętniej zajmuje się malarstwem. Ostatnie lata twórczości to mistrzowskie operowanie pełną ekspresji, niemal abstrakcyjną formą, zbudowaną z monochromatycznych plam i linii – Malarstwo otwiera świat barw, a to stanowi podstawę dociekań. Wystawa „Barwy nieboskłonu” czynna będzie od 28 września do 12 listopada.
Ponadto Galeria „9” (Filia nr 9, ul. Czwartaków 18) zaprasza do odwiedzenia wystawy prac Wojciecha Zielińskiego. Wszechstronny artysta zaprezentuje dokonania z zakresu rysunku, malarstwa i rzeźby, tworzone w tzw. nurcie akademickim. Dla ich autora stały się one przyczyną do rozmyślań nad kwestią prawdy i kłamstwa – Malarz, stojąc przy sztaludze i patrząc na martwą naturę, wcale jej nie maluje, lecz maluje obraz: iluzoryczne przedstawienie przestrzeni trójwymiarowej w dwóch wymiarach. Więc obraz jest tylko (albo aż) umiejętnym zestawieniem barwnych plam, które są inspirowane przez obserwowany obiekt – martwą naturę – wyjaśnia twórca. Zieliński uważa, że zadaniem artysty nie jest zbliżanie do prawdy rzeczywistości, bo ta przez swoją wieloaspektowość jest niedostępna. Powinnością autora jest ćwiczenie w kłamstwie, bo im wspanialsze kłamstwo, tym dzieło sztuki zyskuje większe uznanie. Warto więc sprawdzić, czy artysta zyska nasze uznanie. Ekspozycję odwiedzać można od 14 października do 30 listopada. Szczegółowe informacje na stronie www.biblioteka.gliwice.pl. (as)