Aktualności | COŚ dla środowiska

COŚ dla środowiska

COŚ dla środowiska

Veröffentlicht: 24.08.2011 / Abschnitt: Miasto  Gospodarka 

Blisko 98% gliwiczan korzysta obecnie z dostępu do bieżącej wody. To dobra informacja. Problem stanowią jednak... ścieki. Nie jest trudno zlokalizować miejsce, w którym są oczyszczane – wystarczy dobry węch. Kiedy to się zmieni? – zapytaliśmy przedstawicieli gliwickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Od kilkunastu lat PWiK buduje kolejne odcinki sieci wodno-kanalizacyjnych. W 2010 r. firma zakończyła realizację trwającego blisko 10 lat projektu pod nazwą „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach”. Inwestycja pochłonęła 40 mln euro, z czego 20,9 mln pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Prowadzone w tym czasie prace dotyczyły rozbudowy i unowocześnienia systemu kanalizacyjnego, dostosowania gospodarki ściekowej miasta do standardów Unii Europejskiej oraz poprawy stanu środowiska. Jak podkreśla zarząd PWiK, był to zaledwie pierwszy etap przyjętej przez przedsiębiorstwo strategii rozwoju. W lipcu tego samego roku firma podpisała bowiem umowę na dofinansowanie kolejnych robót modernizacyjnych.
Największym przedsięwzięciem drugiej części projektu stało się unowocześnienie Centralnej Oczyszczalni Ścieków. − Prowadzone tam prace dotyczą w największym stopniu modernizacji węzła biologiczno-osadowego – mówi Katarzyna Jachymska, kierownik jednostki realizującej projekt w PWiK. – To efekt intensywnego rozwoju naszego miasta, w którym ciągle powstają nowe zakłady przemysłowe. Równocześnie obserwujemy znaczne oszczędności w zużywaniu wody. Wszystko to powoduje, że zmienia się jakość ścieków dopływających do oczyszczalni. Obrazowo mówiąc, stały się one bardziej zagęszczone, czyli w tej samej objętości wody niosą ze sobą większe ilości zanieczyszczeń. To oznacza powstawanie dodatkowych ilości osadów – wyjaśnia.
Obecnie na terenie COŚ trwają roboty ziemne pod budowę nowych obiektów oczyszczalni (m.in. reaktora biologicznego, osadnika wtórnego, dwóch wydzielonych zamkniętych komór fermentacyjnych, hali magazynowania osadów, a także piaskownika wirowego). Bardzo ważnym elementem powstającej infrastruktury będzie stacja dozowania węgla organicznego, która posłuży dokarmianiu bakterii będących bardzo ważnymi „pracownikami” części biologicznej oczyszczalni. Odnowienia doczeka się także jej część mechaniczna.
PWiK wybuduje hermetyczną stację zlewczą, dzięki której opróżnianie samochodów służących do wywozu ścieków i fekaliów nie będzie już tak uciążliwe dla ludzkiego nosa. Eliminacji przykrych zapachów posłuży także przykrycie obiektów złowonnych oraz montaż specjalnych biofiltrów. − W najbliższych miesiącach chcemy skupić się przede wszystkim na pracach konstrukcyjnych. Pozwoli to na prowadzenie robót instalacyjnych i wyposażeniowych w mniej sprzyjającym okresie zimowym – zdradza Katarzyna Jachymska. Prace na terenie COŚ powinny się zakończyć na początku 2013 r. (sza)
Informacje: Katarzyna Jachymska, kierownik Jednostki Realizującej Projekt Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., tel. 32/338-71-93