Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 26 lipca 2021 r.

// 26-07-2021

Za nami kolejny fantastyczny weekend w Gliwicach. Sporo się działo!

Spektakl ulicznicy w parku Chopina

Koncerty, wystawy, filmy, spektakle – w miniony weekend w Gliwicach nudził się tylko ten, kto naprawdę tego chciał.

Weekend w dobrym stylu rozpoczął Jakub Gawrysik, organista i pianista, który uraczył gliwiczan koncertem z okien Stacji Artystycznej Rynek.
W miniony weekend  można było obejrzeć nową wystawę w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich „Miniatury o Żydach z Górnego Śląska. Arthur Kochmann”. Kto jeszcze nie widział wystawy w oddziale gliwickiego muzeum przy ul. Poniatowskiego 14, może to nadrobić, ekspozycję można oglądać do 30 września. Sporo działo się też w Willi Caro, gdzie nadal prezentowana jest wystawa „Młoda Polska” i „Początki (Gliwice) i nie tylko”, a w miniony weekend odbyły się warsztaty „Wakacje z linorytem”, które poprowadziła artystka graficzka Ewelina Szostakiewicz.
Emocji nie brakowało też przy Arenie Gliwice. Podczas czwartego weekendu z Summer Areną wystąpili Prywaciarze, a z czytelnikami spotkał się Tomasz Duszyński, dziennikarz, nagradzany pisarz i scenarzysta gier komputerowych, który debiutował zbiorem opowiadań „Produkt uboczny” i od tamtej pory opublikował kilka powieści i kilkanaście opowiadań z gatunku fantastyki. Jest także autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz legend. Swoje stoisko ze strefą warsztatów FunZone i EduZone zaprezentowała Miejska Biblioteka Publiczna, odbył się też kiermasz płyt winylowych.
To kolejny weekend, gdy park Chopina tętnił zżyciem, a między drzewami rozbrzmiewały radosne śmiechy i brawa. Wszystko za sprawą artystów międzynarodowego festiwalu artystów ulicy „Ulicznicy”. Tym razem gliwiczanie bawili się podczas spektaklu „Razor Sharp Bananas” w wykonaniu doświadczonego klauna Barnaby, który przy użyciu niezwykłych rekwizytów z gracją tworzy miksturę pantomimy i akrobacji pozostawiając widzów w głębokim zadziwieniu. Wiele emocji wzbudziło też interaktywne przedstawienie „Romantic Botanic” Miraculous Theatre Company. To opracowany indywidualnie do miejsca spektakl teatralny, który zgłębia sekretne miłosne życie lokalnych roślin.
Miniony weekend nie obył się bez odrobiny dawnych wierzeń i magicznych przekazów – w sobotę w Stacji Artystycznej Rynek odbyła się słowiańska impreza. Wystąpił folkowy zespół Wejlar, a Tarja z grupy rekonstrukcyjnej Utgard opowiedziała o starosłowiańskich obrzędach związanych ze śmiercią.
Tradycyjnie, w wakacyjny niedzielny wieczór można było zasiąść w leżaku lub na kocu i obejrzeć kolejne propozycje Kina Plenerowego – tym razem przy Arenie Gliwice. Dla młodszych gliwiczan wyświetlono film „Corgi, psiak królowej”, a dla starszych wyemitowano „Kod Dedala”. Czekamy na kolejny wakacyjny weekend w Gliwicach.
Będzie się działo! Śledźcie nasz #kulturalnyrozkłądjazdy!
Przypominamy, że wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. (mf)

 

Na zawsze nasz. Gerard Badia!

Zdjęcie Badii z obrazem na boisku

Jest Hiszpanem, ale Gliwice stały się jego drugim domem. Gerard Badia, który przez ostatnie lata z powodzeniem prowadził Piasta Gliwice do piłkarskiego boju, stał się ulubieńcem kibiców i przyjacielem wielu gliwiczan. W minioną niedzielę mieszkańcy żegnali się ze swoim kapitanem na stadionie przy ul. Okrzei.

Gerard Badia pokochał gliwiczan, a mieszkańcy pokochali jego – za wolę walki na boisku, zdolności, pracowitość, skromność i życzliwość. Przez ostatnie lata był nie tylko piłkarzem Piasta, ale jednym z najlepszych promotorów klubu i jego niezaprzeczalnym symbolem. – Czas jego gry dla Gliwic to najpiękniejszy okres w historii klubu. To siedem lat sukcesów, emocji i wzruszeń – podkreśla Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Z Piastem sięgnął aż po mistrzostwo Polski, ale był również przyjacielem gliwiczan. Niewielu piłkarzy tak bardzo utożsamiało się z naszym miastem, jak Gerard Badia. Chętnie nie tylko opowiadał o Gliwicach, ale lubił rozmawiać z mieszkańcami, np. podczas częstych spacerów po mieście. Dlatego teraz, kiedy powraca do Hiszpanii, mieszkańcy pożegnali go w sposób szczególny.

W minioną niedzielę na stadionie przy ul. Okrzei piłkarz otrzymał m.in. pamiątkową tablicę ze swoim wizerunkiem, ułożonym z setek wyjątkowych zdjęć. To efekt wspólnej akcji miasta i kibiców, którzy chętnie udostępnili swoje fotografie z Gerardem Badią. Upominków było o wiele więcej, ale najważniejszy był tego dnia aplauz na stadionie im. Piotra Wieczorka – dla niego, dla Badiego. Wraz z kibicami kapitana żegnały władze miasta i szefowie klubu.

Gerard Badia miał tego dnia okazję zobaczyć jeszcze jeden mecz swoich kolegów, którzy zmierzyli się z Rakowem Częstochowa. W tym przypadku emocji również nie brakowało.  W pierwszej kolejce PKO Ekstraklasy Piast dwukrotnie obejmował prowadzenie i miał szansę zamknąć mecz w 70. minucie. Zemściły się niewykorzystane okazje i to Raków wyjechał z Gliwic z trzema punktami. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2. Bramki dla niebiesko-czerwonych strzelili: Michał Chrapek oraz Patryk Sokołowski.

To dopiero początek sezonu i trzymamy kciuki za naszych piłkarzy. Nowy rozdział otwiera też Gerard Badia. Naszemu kapitanowi życzymy powodzenia w realizacji dalszych planów i dużo szczęścia. Gliwice nie zapominają. Klub poinformował, że numer 21, z którym występował, ma zostać zastrzeżony.

Gracias Badia!

 

Uwaga! W czwartek zmiany na pl. Piastów!

plac Piastów

Prowadzona w związku z budową Centrum Przesiadkowego przebudowa układu drogowego po południowej stronie dworca PKP wchodzi w kolejny etap. W przyszłym tygodniu kierowcy, a także pasażerowie komunikacji miejskiej, zmierzą się ze znacznymi zmianami w rejonie pl. Piastów.  Rozmiar i zakres prac są powodem zmiany w lokalizacji przystanków autobusowych i organizacji ruchu - informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

29 lipca 2021 r.  wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w tym rejonie:

  • stanowiska 01, 05 i 06 przystanku Gliwice Plac Piastów ulegną likwidacji;
  • stanowisko 07 przystanku Gliwice Plac Piastów zmieni charakter na stanowisko do wysiadania;
  • utworzone zostanie stanowisko 31 przystanku Gliwice Plac Piastów, zlokalizowane w rejonie posesji Piwna 1 – stanowisko będzie miało charakter do wysiadania;
  • utworzone zostanie stanowisko 32 przystanku Gliwice Plac Piastów, zlokalizowane w rejonie łącznika równoległego do ul. Dworcowej, między ul. Jagiellońską a zjazdem na DTŚ;
  • stanowisko 09 przystanku Gliwice Plac Piastów nadal będzie pełnić rolę przystanku do wysiadania.

Schemat rozlokowania przystanków z przypisanymi do nich liniami zamieszczamy poniżej,  szczegółowe informacje na ten temat i aktualne rozkłady jazdy autobusów można znaleźć na stronie rj.metropoliaztm.pl.

Zmiany dotyczyć będą także organizacji ruchu dla pojazdów. Ruch na ul. Piwnej, na odcinku od ul. ks.Hlubka, dopuszczony będzie tylko w kierunku pl. Piastów.  Kierowcy wyjeżdżający z tunelu DTŚ do ul. Dworcowej nie będą mieli możliwości skrętu w lewo. Objazd dla nich wyznaczony zostanie w prawo w ul. Dworcową, dalej do M.Strzody, stąd do Wrocławskiej, Częstochowskiej i do ul. Jagiellońskiej.

Przypominamy, że trwają końcowe prace związane z nowym zagospodarowaniem ul. Na Piasku. Prowadzone są też roboty w zakresie przebudowy sieci uzbrojenia podziemnego w ciągu ul. Okopowej (na odcinku od dworca PKP do placu Piastów) i budowy miejsc parkingowych w obszarze pomiędzy pętlą objazdową przy dworcu, ulicami Okopową i Bohaterów Getta Warszawskiego.

Przebudowę po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 41 mln zł. Prace powinny się zakończyć pod koniec 2022 r.