Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 22 lipca 2021 r.

// 22-07-2021

Kolejne zmiany na Starówce! Otwarta dla pieszych, zamknięta dla samochodów

Zdjęcie kawiarenek na uliczce

Gliwicka Starówka będzie bezpieczniejsza i bardziej atrakcyjna dla pieszych. Od 9 sierpnia zamknięte dla aut zostaną kolejne uliczki, a na całym obszarze objętym zakazem ruchu powstanie stała Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów.

Gliwiczanie i turyści chętnie spędzają wolny czas na Rynku i pobliskich uliczkach, spacerując lub odwiedzając restauracje i kawiarnie działające w urokliwych kamieniczkach. Do tej pory piesi musieli dzielić przestrzeń z licznymi samochodami, niejednokrotnie utrudniającymi swobodne przemieszczanie się po Starówce. Teraz sytuacja ma się poprawić, a auta nie będą dominującym elementem tego historycznego obszaru.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i wyborczymi deklaracjami prezydenta Gliwic Adama Neumanna, miasto kontynuuje działania zmierzające do jak najszerszego udostępnienia Starówki wszystkim gliwiczanom i przyjezdnym gościom. Ważna jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i stworzenie większych możliwości dalszego atrakcyjnego zagospodarowywania tej części miasta.

Na zamknięte ulice Starówki będą mogły wjechać auta ze specjalnymi identyfikatorami.

Zmianę organizacji ruchu samochodów przygotowuje Zarząd Dróg Miejskich. Od 9 sierpnia zamknięte dla ruchu samochodowego zostaną kolejne uliczki i utworzona zostanie Strefa Ograniczonej Dostępności. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na nowe oznakowanie.

Strefa Ograniczonej Dostępności wraz z zakazem ruchu obejmować będzie Rynek oraz następujące ulice:

  • Zwycięstwa – od placu Inwalidów do Rynku,
  • Matejki – od Rynku do ul. Tkackiej,
  • Bytomską – od Rynku do ul. Tkackiej,
  • Bankową – od ul. Kaczyniec do Rynku,
  • Krupniczą – od Rynku do ul. Kaczyniec,
  • Raciborską – od placu Wszystkich Świętych do Rynku,
  • Szkolną,
  • Plebańską – od Rynku do placu Wszystkich Świętych,
  • Krótką,
  • Średnią – od ul. Kaczyniec do placu Inwalidów.

Do strefy będą mogli wjechać posiadacze specjalnych identyfikatorów, które będą wydawane m.in. mieszkańcom, właścicielom mieszkań oraz właścicielom użytkującym, najemcom lub dzierżawcom lokali użytkowych z tego terenu.

Umożliwiony zostanie dojazd do podwórek przy ul. Krótkiej, Szkolnej i częściowo ul. Średniej – działka nr 865 – bez posiadania identyfikatora.

Niemożliwy będzie postój samochodów mieszkańców na zamkniętych uliczkach dłużej niż przez kwadrans.

Identyfikatory uprawniające do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności będą obowiązywać również m.in. w przypadku dostaw towaru – bez identyfikatora dostawca będzie mógł wjechać i zatrzymać się na 15 minut, w godzinach od 7.00 do 10.00. W innej sytuacji będzie wymagany identyfikator typu B, który umożliwia 15-minutowy postój również w innych godzinach.

Identyfikator typu B będzie niezbędny także m.in. w przypadku przeprowadzek, dostawy sprzętu i wyposażenia mieszkań oraz lokali użytkowych, dostarczania przesyłek kurierskich. Zarząd Dróg Miejskich będzie wydawał też specjalny identyfikator typu R, zezwalający na wjazd na płytę Rynku np. parom młodym w związku z ceremonią ślubną.

Kto będzie mógł wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności na Starówce?

  • pojazdy oznaczone identyfikatorem A podczas dojazdu do parkingu poza drogą,
  • pojazdy z wystawionym identyfikatorem A, B do 15 minut,
  • pojazdy oznaczone identyfikatorem R,
  • pojazdy dojeżdżające do podwórek przy ul. Krótkiej, Szkolnej i częściowo ul. Średniej – działka nr 865,
  • pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne,
  • rowery,
  • urządzenia transportu osobistego,
  • hulajnogi elektryczne,
  • motorowery elektryczne,
  • służby miejskie,
  • firmy ochroniarskie w czasie pełnienia obowiązków,
  • dostawcy w godzinach 7.00 – 10.00 do 15 minut,
  • inne pojazdy wymienione na tabliczce pod znakiem B-1.

Dla kogo identyfikatory?

Identyfikator typu A
umożliwi właścicielom lub użytkownikom miejsca postojowego znajdującego się w Strefie Ograniczonej Dostępności poza drogą publiczną (wewnętrzne podwórka, dziedzińce, etc.) nieograniczony czasowo dojazd do takiego miejsca. Na jego podstawie będzie można też zatrzymać się na kwadrans na ulicy.

Identyfikator typu B
umożliwi krótkotrwałe zatrzymanie samochodu na jezdni, ograniczone do 15 minut, w związku z:

  • postojem mieszkańców Strefy Ograniczonej Dostępności, właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowników lokali użytkowych z tego obszaru,
  • remontem i utrzymaniem infrastruktury,
  • transportem przesyłek kurierskich,
  • prowadzeniem transmisji radiowej bądź telewizyjnej,
  • przeprowadzką,
  • dostawą sprzętu i wyposażenia mieszkań i lokali użytkowych,
  • dostawą towarów,
  • decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się w Strefie Ograniczonej Dostępności oraz jej przygotowaniem.

Identyfikator typu R
umożliwi wjazd na płytę Rynku w szczególności w związku z:

  • ceremonią ślubną – dla jednego pojazdu pary młodej,
  • realizacją zadania zlecanego przez jednostki publiczne,
  • decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się na Rynku oraz jej przygotowaniem.

Jak uzyskać identyfikator?

Identyfikatory pozwalające na wjazd aut do Strefy Ograniczonej Dostępności będzie można odebrać w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31 po złożeniu odpowiednio uzasadnionego i udokumentowanego wniosku. Zasady wydawania i użytkowania identyfikatorów uprawniających do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności określa regulamin zawarty w zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice.

Wnioski od wydanie identyfikatora będzie można składać od 26 lipca 2021 r. w siedzibie ZDM lub w Biurze Podawczym w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Formularz wniosku (wniosek 7e) jest dostępny na stronie internetowej www.zdm.gliwice.pl (Obsługa Klienta/Wnioski).

Identyfikatory wydawane będą bezpłatnie na okres nie dłuższy niż rok. Ich posiadanie nie zwalnia z dotychczasowego obowiązku uiszczania opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

W razie pytań można kontaktować się z Referatem Inżynierii Ruchu w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach pod numerami telefonów 32/300-86-73 lub 32/300-86-68.

 

 

Gliwicki Rajd Przygodowy – zapisy czas start!

rodizny na starcie

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, czyli prawdopodobnie najfajniejsze tego typu wydarzenie w Polsce, wraca w tym roku do naszego kalendarza imprez. Mamy dla was supergry rodzinne i oczywiście – na finał – sportową rywalizację pełną niespodzianek. Jakich? Na razie nie zdradzamy, ale gwarantujemy – można się zapisywać w ciemno! Miasto Gliwice zaprasza!

Z dużą przyjemnością rozpoczynamy pracę nad przygotowaniami kolejnych już gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk głównie na to, żeby uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze zapewnienie interesującej rywalizacji, oraz atrakcyjnych zadań specjalnych – choćby takich, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut.

Igor Błachut jest dziennikarzem telewizji Eurosport. Pochodzi z Gliwic, a z naszym Rajdem jest związany od samego początku.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowujemy dla was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda będzie się odbywać się pod innym hasłem przewodnim i rozpoczynać się w innym miejscu. Pierwsza gra wystartowała 3 lipca z parku Chopina, a następna odsłona zaplanowana jest na 14 sierpnia.

Zapisy są prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy. Obecnie trwają zapisy na Gliwicki Rajd Przygodowy (12 września).

Pospieszcie się, bo liczba miejsc jest ograniczona!

Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni odbędzie się 12 września. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba trochę się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochęczasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy dociera w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Kolejne Gliwickie Gry Rodzinne odbędą się 14 sierpnia i 11 września. O rozpoczęciu zapisów będziemy was informować na bieżąco na stronie Gliwice.eu. (mm)

Odkryj kulturalną stronę miasta

napis kultura.gliwice.eu, w tle koncert operowy w ruinach teatru

W ramach strony internetowej miasta Gliwice.eu działa podserwis Kultura.gliwice.eu. Publikowane są w nim wszystkie potrzebne informacje o nadchodzących imprezach. Kalendarz wydarzeń może być uzupełniany również przez organizatorów wydarzeń, na przykład (ale nie tylko!) – instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje.

Strona Kultura.gliwice.eu to z jednej strony szczegółowy rozkład jazdy, dzięki któremu zawsze będziecie na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami, z drugiej ‒ zbiór informacji o miejskich instytucjach kultury i działających w mieście galeriach.

Organizujesz imprezy albo wydarzenia w Gliwicach? Serwis kulturalny mogą współtworzyć także instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy nieformalne grupy mieszkańców. Informacje o przygotowywanych wydarzeniach można zamieszczać samodzielnie. Wystarczy kliknąć Dodaj wydarzenie na stronie głównej, uzupełnić i formularz i zaczekać na akceptację administratora serwisu.

W serwisie znajdują się także informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie inicjatyw (w zakładkach Konkursy i Małe granty).

#Gliwice2040. Czekamy na Was przy kąpielisku w Czechowicach!

baner

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” odwiedza poszczególne dzielnice, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej części Gliwic! W piątek 23 lipca staną przy kąpielisku w Czechowicach.

Okazja do rozmów nadarzy się popołudniem przy wejściu na teren kąpieliska, między 16.00 a 18.00. Czekamy na Was z niecierpliwością!

Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

Zabrska od piątku przejezdna

przebudowywane skrzyżowanie ul. Zabrskiej Hutniczej i bł. Czesława

Główne prace drogowe przy ul. Zabrskiej mają się ku końcowi i 23 lipca o godz. 8.00 zostanie ona otwarta dla samochodów i pieszych. Znów będzie można dojechać do ul. Chorzowskiej wiaduktem nad torami. Wloty ulic bł. Czesława i Hutniczej na skrzyżowaniu z ul. Zabrską pozostaną jednak zamknięte – do czasu pełnego zakończenia robót, przewidzianego na III kwartał tego roku.

Od 24 lipca autobusy linii A4 i A4N powrócą na stale trasy - informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Jednocześnie zawieszone zostaną tymczasowe dodatkowe kursy linii 197 w relacji: Gliwice Dworzec - Gliwice Sportowa, przywrócony zostanie natomiast kurs tej linii w dni roboczew relacji Sośnica Osiedle Żeromskiego (18.36) - Gliwice pl. Piastów (18.56). Uwaga - autobusy linii 6 i 197 nadal będą jeździć objazdem, z uwagi na utrzymanie zamknięcia dla ruchu na wlotach ulic Błogosławionego Czesława i Hutniczej na ul. Zabrską.

Mimo dopuszczenia ul. Zabrskiej do ruchu, mogą pojawić się czasowe utrudnienia ze względu na dalsze prace prowadzone w tym rejonie. Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności! – apelują drogowcy.

Przypomnijmy, że na przebudowywanym skrzyżowaniu ulic Zabrskiej, bł. Czesława i Hutniczej powstanie docelowo sygnalizacja świetlna, która podniesie bezpieczeństwo jazdy i usprawni możliwość włączania się do ruchu w strumień ul. Zabrskiej. Powstanie także kolejny, około 250-metrowy odcinek drogi dla rowerów prowadzący aż do wiaduktu kolejowego nad torami.

Na Szlaku Przyrody

stawy tonące w zieleni, przy słonecznej pogodzie

Województwo śląskie poleca się na „zielony wypoczynek”. W wakacje i nie tylko warto ruszyć na nowo utworzony Szlak Przyrody Województwa Śląskiego. Na liście znajduje się kilkadziesiąt miejsc – niektóre przysłowiowy rzut beretem od Gliwic.

Na trasie atrakcji przyrodniczych jest wszystko, co nasz region ma najlepszego do zaoferowania miłośnikom przyrody: wyniosłe górskie szczyty (rezerwaty na Pilsku i Romance), zagadkowe pustynie (Błędowska i Siedlecka), przepastne lasy (rezerwaty Cisy nad Liswartą i Las Murckowski), czyste jeziora (Goczałkowickie, Pogoria) i rzeki (Bagna nad Białą Przemszą, Graniczne Meandry Odry). Wśród zielonych propozycji są zarówno znane (prawie) wszystkim turystom klasyki, takie jak Jura z górą Biakło i rezerwatem Sokole Góre, jak i miejsca mniej oczywiste. W tej drugiej grupie jest kilka przyrodniczych perełek, które znajdują się blisko Gliwic. Należą do nich na przykład Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu (czynny sezonowo, do końca października) i Miechowicka Ostoja Leśna, z głęboko wciętymi i bardzo malowniczymi dolinami Rokitnickiego Potoku i jego dopływów.

Lista atrakcji Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego jest otwarta i z czasem będą się na niej pojawiać kolejne pozycje. Można się z nią zapoznać na stronie internetowej przyroda.slaskie.travel. Poza listą rekomendowanych do odwiedzenia miejsc, można tam także znaleźć gotowe propozycje wycieczek tematycznych. Dla tych, którzy mają schodzone już całe Beskidy i Jurę, przygotowano propozycję trasy w granicach administracyjnych Metropolii GZM. Warto zwrócić uwagę między innymi na pięć najpiękniejszych i najstarszych lasów regionu – „płuca Metropolii”. Wśród nich znajduje się nieodległy rezerwat Segiet w Bytomiu, w którym pysznią się srebrzyste buki, a także – jako reprezentant lasów spoza oficjalnej listy Szlaku Przyrody – nasz gliwicki Las Łabędzki, w którym można się natknąć na ciekawe głazy narzutowe – „pamiątki” po lodowcu.

Szlak Przyrody Województwa Śląskiego opracowała Śląska Organizacja Turystyczna, której Miasto Gliwice jest członkiem. (mm)

Tu była jego Jerozolima

banner ze zdjęciem Arthura Kochmanna siedzącego na ławce w parku

Bohaterem nowej wystawy w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich jest Arthur Kochmann, gliwicki prawnik zamordowany w KL Auschwitz. Kim był człowiek, który współtworzył słynną petycję Bernheima? Tego można się dowiedzieć w oddziale Muzeum w Gliwicach przy ul. Poniatowskiego 14 do końca września.

Wystawa „Miniatury o Żydach z Górnego Śląska. Artur Kochmann” jest zorganizowana wokół trzech rozdziałów: Gliwiczanin – Adwokat – Żyd. Dr Arthur Kochmann był honorowym obywatelem Gliwic, członkiem zarządu tutejszej gminy żydowskiej, który walczył o prawa dla Żydów. W latach 30. XX wieku szczególne znaczenie miała obrona praw Żydów usuwanych z miejsc pracy za swoje pochodzenie. W wyniku zwolnienia w 1933 roku Franza Bernheima z pracy w domu towarowym DeFaKa (tak zwanym „Ikarze” przy ul. Zwycięstwa), przy współudziale Arthura Kochmanna, powstała skarga do Rady Ligi Narodów, która przeszła do historii jako petycja Bernheima. Autorzy powołali się na naruszenia Konwencji genewskiej o Górnym Śląsku i… wywalczyli dla niemieckich Żydów z Górnego Śląska przestrzeganie ich swobód obywatelskich i praw publicznych do 1937 roku. Niestety z czasem kampania antysemicka zaczęła zataczać coraz szersze kręgi także na Górnym Śląsku. Arthur Kochmann został skreślony z listy notariuszy i nie mógł wykonywać zawodu. Z Gliwic, mimo błagań rodziny, nie wyjechał. Mówił, że to w Gliwicach chce spocząć, „Tu jest moja Jerozolima”. Jego życzenie się nie spełniło. Arthur Kochmann został zamordowany w obozie koncentracyjnym, do którego został prawdopodobnie wywieziony w ostatnim transporcie gliwickich Żydów, w grudniu 1943 roku.

Autorką koncepcji cyklu wystaw „Miniatury o Żydach z Górnego Śląska” jest Karolina Jakoweńko, kierowniczka Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.

Żydzi z Górnego Śląska przez lata byli zapomniani zarówno z powodu ich żydowskości, jak i niemieckości. Dlatego niezmiennie ważnym jest opowiadanie ich historii, poszerzanie jej kontekstu i jej tłumaczenie dzisiejszemu odbiorcy. Na Miniaturach znajdą się sylwetki osób, relacje świadków historii, fotografie, dokumenty, które wiążą się z wystawą stałą, jednak z różnych przyczyn na niej się nie znalazły, czasem dlatego, że są to materiały pozyskane dopiero w trakcie najnowszych kwerend. Te niewielkie czasowe ekspozycje mają również promować Muzeum w kontekście opowiadanej w nim unikalnej historii oraz jego roli w upamiętnianiu dziejów Żydów tak mocno związanych z tym regionem – mówi Jakoweńko.

Remont ul. Batorego

znak drogowy

Na najbliższy wtorek, 27 lipca, zaplanowano rozpoczęcie remontu ul. Batorego w Łabędach. Uwaga kierowcy – ulica będzie zamknięta dla ruchu.

Prace obejmą wymianę nawierzchni jezdni i chodników. Na czas remontu ulica będzie nieprzejezdna na całym odcinku. Możliwy będzie wyłącznie dojazd mieszkańców do posesji. Prace powinny zakończyć się w IV kwartale.

 

Dla przyszłych księgowych

kobieta przy biurku

Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej zaprasza do udziału w projekcie Wyższe kwalifikacje – to się opłaca! Projekt przeznaczony jest dla 72 osób chcących zdobyć kwalifikacje i doświadczenie w zawodzie samodzielnego księgowego.

Projekt skierowany jest do osób po 30 roku życia, mieszkających lub pracujących na terenie Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego na Obszarze Strategicznej Interwencji, bezrobotnych lub biernych zawodowo oraz zatrudnionych na umowach krótkoterminowych lub pracujących w ramach umów cywilno-prawnych, których miesięczne zarobki nie przekraczają wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Uczestnicy wezmą udział w certyfikowanym kursie rachunkowości od podstaw (I stopień w wymiarze 80 h) oraz certyfikowanym kursie rachunkowości dla średniozaawansowanych (II stopień, 180 h) zakończonych egzaminem potwierdzającym kwalifikacje. Kursy prowadzone są przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce  Oddział Okręgowy w Katowicach. Przewidziano też 3-miesięczne staże zawodowe.
Uczestnikom szkoleń zapewniamy stypendium, zwrot kosztów dojazdu, ubezpieczenie NNW, materiały dydaktyczne i catering. Stażystom również zapewniamy stypendium, badanie lekarskie, zwrot kosztów dojazdu i wsparcie opiekuna stażysty – Anna Breguła-Cieślik, koordynatorka projektu.
Nabór dokumentów zgłoszeniowych do drugiej edycji kursów potrwa do 16 sierpnia. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej  www.gapr.pl. (mf)

 

Nowa stacja GRM - Amazon

rower

Kolejna stacja Gliwickiego Roweru Miejskiego powstała, na podstawie umowy między Operatorem GRM a firmą Amazon, na terenie centrum logistycznego przy ul. Bojkowskiej. Funkcjonuje od 9 lipca i jest dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Przypominamy – Gliwicki Rower Miejski funkcjonuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każda z 31 stacji została wyposażona w panel informacyjny, średnio 15 stojaków rowerowych oraz średnio 10 rowerów. Lokalizacje stacji można sprawdzić w Geoportalu rowerzysty.

Wypożyczenie roweru jest bardzo proste – wystarczy pobrać mobilną aplikację Roovee, założyć konto i zasilić je kwotą minimalną 10 zł (przelewem lub kartą), zeskanować kod QR znajdujący się przy kierownicy lub blokadzie nad tylnym kołem i gotowe! Należy pamiętać, by po odstawieniu roweru na jedną ze stacji, zamknąć ręcznie blokadę tylnego koła.

Pierwszy kwadrans jazdy na Gliwickim Rowerze Miejskim jest darmowy. Każda kolejna minuta to koszt 0,05 zł. Za odstawienie roweru stojącego poza strefą GRM-ROOVEE PARK do strefy GRM-ROOVEE PARK można otrzymać bonus w wysokości 5 zł.

Więcej informacji na temat GRM można znaleźć na stronie: www.gliwickirowermiejski.pl. (mp)