Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 21 lipca 2021 r.

// 21-07-2021

#Gliwice2040. Spotkajcie się z nami na Trynku!

baner

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” ruszył w teren, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej dzielnicy! W środę 21 lipca wypatrujcie takiego na Trynku.

Okazja do rozmów nadarzy się w czasie popołudniowego pikniku sąsiedzkiego na skwerze przy ul. Szybowcowej, w godz. od 14.00 do 16.00. Czekamy na Państwa z niecierpliwością!

Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Gliwicki Rajd Przygodowy – zapisy czas start!

rodizny na starcie

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, czyli prawdopodobnie najfajniejsze tego typu wydarzenie w Polsce, wraca w tym roku do naszego kalendarza imprez. Mamy dla was supergry rodzinne i oczywiście – na finał – sportową rywalizację pełną niespodzianek. Jakich? Na razie nie zdradzamy, ale gwarantujemy – można się zapisywać w ciemno! Miasto Gliwice zaprasza!

Z dużą przyjemnością rozpoczynamy pracę nad przygotowaniami kolejnych już gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk głównie na to, żeby uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze zapewnienie interesującej rywalizacji, oraz atrakcyjnych zadań specjalnych – choćby takich, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut.

Igor Błachut jest dziennikarzem telewizji Eurosport. Pochodzi z Gliwic, a z naszym Rajdem jest związany od samego początku.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowujemy dla was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda będzie się odbywać się pod innym hasłem przewodnim i rozpoczynać się w innym miejscu. Pierwsza gra wystartowała 3 lipca z parku Chopina, a następna odsłona zaplanowana jest na 14 sierpnia.

Zapisy są prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy. Obecnie trwają zapisy na Gliwicki Rajd Przygodowy (12 września).

Pospieszcie się, bo liczba miejsc jest ograniczona!

Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni odbędzie się 12 września. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba trochę się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochęczasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy dociera w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Kolejne Gliwickie Gry Rodzinne odbędą się 14 sierpnia i 11 września. O rozpoczęciu zapisów będziemy was informować na bieżąco na stronie Gliwice.eu. (mm)

Odkryj kulturalną stronę miasta

napis kultura.gliwice.eu, w tle koncert operowy w ruinach teatru

W ramach strony internetowej miasta Gliwice.eu działa podserwis Kultura.gliwice.eu. Publikowane są w nim wszystkie potrzebne informacje o nadchodzących imprezach. Kalendarz wydarzeń może być uzupełniany również przez organizatorów wydarzeń, na przykład (ale nie tylko!) – instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje.

Strona Kultura.gliwice.eu to z jednej strony szczegółowy rozkład jazdy, dzięki któremu zawsze będziecie na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami, z drugiej ‒ zbiór informacji o miejskich instytucjach kultury i działających w mieście galeriach.

Organizujesz imprezy albo wydarzenia w Gliwicach? Serwis kulturalny mogą współtworzyć także instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy nieformalne grupy mieszkańców. Informacje o przygotowywanych wydarzeniach można zamieszczać samodzielnie. Wystarczy kliknąć Dodaj wydarzenie na stronie głównej, uzupełnić i formularz i zaczekać na akceptację administratora serwisu.

W serwisie znajdują się także informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie inicjatyw (w zakładkach Konkursy i Małe granty).

J&J w Gliwicach. #SzczepimySię!

baner

Od 21 lipca  w punkcie prowadzonym przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach przy Akademickiej 29 (hala Lodowiska TAFLA) będą dostępne szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson&Johnson. Tylko jedna dawka, bez rejestracji, bezpiecznie! 

Punkt szczepień przeciw COVID-19 na "TAFLI" działa od 8:00 do 17:00.  Nad szczepieniami czuwaja medycy. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na infolinie: 603-505-257, 661-468-441, 508-801-692, 508-801-524. (SM4)

#SzczepieniewGliwicach

Akademia Powstań Śląskich

karta historyczna. Francuski samochód pancerny na Bahnhofstrasse (ul. Dworcowa) w Gliwicach, fot. P. Gollan, 26 VI 1921 r.

W sierpniu ruszy projekt „Śląskie Drogi do Wolności – Akademia Powstań Śląskich 2.0” organizowany przez Instytut Roździeńskiego w Katowicach. Wydarzenie będzie realizowane na terenie wybranych śląskich miast, m.in. Gliwic i odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

Projekt przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich. Będzie realizowany od 1 sierpnia do 1 grudnia na terenie województwa śląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Gliwic, Bytomia, Katowic i Tarnowskich Gór. W tych miastach zostaną zorganizowane gry terenowe prezentujące miejsca pamięci, postaci historyczne oraz obyczaje, tradycje i kulturę okresu powstań i II Rzeczpospolitej Polskiej.
W ramach projektu, w szkołach ponadpodstawowych odbędzie się 48 spotkań warsztatowych, podczas których uczniowie zgłębią wiedzę na temat Powstań Śląskich. Planowane są też „Spotkania Odkrywców Historii”, podczas których najaktywniejsi uczniowie realizować będą własne projekty historyczne i opracowanie gry „Powstania Śląskie -  zryw wolności”, która będzie udostępniona na zasadach wolnej licencji na stronie internetowej projektu.
– Zachęcamy do udziału w projekcie, który promuje tradycje oraz postawy patriotyczne i demokratyczne, a także wzorce obywatelskie i historię regionu. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na złożoność procesów historycznych, bogactwo historyczne regionu, wartość wiedzy historycznej i potrzebę świadomości własnej tożsamości. Chcemy też zainspirować najaktywniejszych uczniów do odkrywania zapomnianych wydarzeń i bohaterów regionu  – mówi Maciej Malik, prezes zarządu Instytutu Roździeńskiego.
Więcej informacji na temat wydarzenia, które honorowym patronatem objął prezydent Gliwic Adam Neumann, można znaleźć na stronie internetowej www.rozdzienski.org. (mf)

 

Parkowe Lato przez cały sierpień!

publiczność przed sceną w parku

W każdą sierpniową sobotę o godz. 19.30 w parku Chopina rozpocznie się koncert w ramach Parkowego Lata. W tym roku wystąpią: Stanisław Soyka, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Paulla i Projekt Volodia.

W tym cyklu każdy znajdzie coś dla siebie! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Miasto Gliwice zaprasza na muzyczne wieczory!

Program Parkowego Lata
7 sierpnia Stanisław Soyka z zespołem „Tango memento i inne”
14 sierpnia Warszawska Orkiestra Sentymentalna „Płyń Wisełko”
21 sierpnia Paulla z zespołem „Nasza ostatnia noc”
28 sierpnia Projekt Volodia „Piosenki W. Wysockiego”

 

Spisowa sobota w Urzędzie Miejskim

baner

Gminne Biuro Spisowe zaprasza na „Spisową Sobotę” w Urzędzie Miejskim w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21, wejście od strony skweru Doncaster). 24 lipca br., w godzinach 8:00 – 13:00, będą czekali na Państwa pracownicy, którzy pomogą się spisać.

To doskonała okazja, aby wybrać się na spacer, a jednocześnie dopełnić obowiązek spisowy. Dla pierwszych - kilkunastu osób, przewidziano drobne upominki.

Spisem objęte są wszystkie osoby mieszkające w Polsce – także obcokrajowcy. Więcej informacji na temat spisu i metod spisowych, znajduje się na stronie internetowej spis.gov.pl.