Aktualności | École de Paris

École de Paris

École de Paris

Veröffentlicht: 26.05.2011 / Abschnitt: Miasto  Kultura 

„Podczas gdy w pracowniach rosyjskich popłakiwała obrażona modelka, u Włochów słychać było śpiewy i dźwięki gitary, a u Żydów prowadzono gorące dyskusje, ja siedziałem sam w mojej pracowni, przy świetle naftowej lampy…”. To fragment wspomnień Marca Chagalla, który w 1910 r. przybył do Paryża – mekki artystów. Trafił tam do środowiska artystów-imigrantów, skupionych w słynnej École de Paris.


Czym była „Szkoła Paryska”? Określenie to ukuł krytyk sztuki, pisarz i malarz André Warnod. Posłużył się nim po raz pierwszy w 1925 r., nazywając tak w swoim artykule artystów obcokrajowców przebywających na stałe w Paryżu. Dziś pojęcie Szkoły Paryskiej, choć summa summarum nie do końca zdefiniowane, zawęziło się i określa nieformalną grupę twórców obcego pochodzenia, związanych z paryską dzielnicą Montparnasse około lat 1905 – 1939, przybyłych do stolicy Francji przeważnie z państw Europy Środkowej. Większość z nich legitymowała się pochodzeniem żydowskim.
– Kosmopolitycznym „miasteczkiem” przyjezdnych artystów stał się „Ul” („La Ruche”). Był to budynek powystawowy, w którym wkrótce kwitło życie École de Paris. Członkowie tej grupy nie mogli pozwolić sobie na studia w prestiżowej Szkole Sztuk Pięknych (fr. École des Beaux-Arts), do której wstęp dla obcokrajowców był utrudniony. Mieli jednak na tyle energii, woli i talentu, aby – czerpiąc z twórczości postimpresjonistów – iść własną drogą, tworząc mit cyganerii artystycznej, pobudzający wyobraźnię powieściopisarzy, fotografów i reżyserów – mówi Sławomir Majoch, kurator wystawy „Artyści École de Paris ze zbiorów Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu”. W najbliższych dniach ekspozycja ta pojawi się w Gliwicach.
– Na wystawie znajdziemy prace kilkudziesięciu twórców z kręgu Szkoły Paryskiej, m.in. Gottlieba, Zaka, Alicji Halickiej, Kislinga, Meli Muter czy Bolesława Nawrockiego. Ich twórczość została ponownie odkryta i obecnie osiąga zawrotne ceny na światowym rynku sztuki – podkreśla Sławomir Majoch. Ekspozycja zostanie otwarta 29 maja w Willi Caro. Będzie ją można podziwiać do 31 lipca. Wernisaż i oprowadzanie kuratorskie zaplanowano w dniu inauguracji po godz. 13.00. Zapraszamy! (kik)