Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” kończy 10 lat

Hinzugefügt: 08.11.2021 / Bereich:
budynek „Mrowiska” fot. materiały organizatora

Utworzone 10 lat temu w miejscu byłej stołówki studenckiej Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, to nie tylko ciekawy przykład modernistycznej architektury wielofunkcyjnego obiektu, ale przede wszystkim umiejscowiony w centralnym punkcie osiedla akademickiego szczególnie ważny symbol kultury studenckiej Politechniki Śląskiej, a szerzej także tkanki miejskiej Gliwic.

Jego istota wynika z pełnionej funkcji ośrodka kultury, rozrywki, a także roli łącznika podmiotów, które w Politechnice Śląskiej zajmują się propagowaniem i rozwijaniem sztuki wysokiej i masowej. W Mrowisku mieszczą się zatem: klub Spirala, wcześniej zlokalizowany w dawnym Studenckim Domu Kultury X, Akademicki Teatr Remont , Akademicki Chór Politechniki Śląskiej i Akademicki Zespół Muzyczny, które współtworzą niezapomniany klimat i ducha miejsca.

Cechą charakterystyczną wyróżniającą Mrowisko na tle innych ośrodków kultury w mieście, a także w regionie, jest niepowtarzalna atmosfera i unikatowa oferta skierowana nie tylko do studentów. Mrowisko organizuje zarówno wydarzenia dla ludzi w różnym wieku, ale także umożliwia rozwijanie szeregu aktywności w ramach kultury studenckiej tworzonej przez nich samych. Dzięki szczególnemu fermentowi sztuki wyrażonej w różnorodności wydarzeń i aktywności oraz w bogatym repertuarze, Mrowisko od dekady jest dla nas miejscem kultowym oraz jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Politechniki Śląskiej. Nasi absolwenci wielokrotnie wymieniają właśnie Mrowisko wśród najbardziej zapamiętanych miejsc, w których spędzali czas najprzyjemniej, najciekawiej oraz w którym zawierali najtrwalsze znajomości i przyjaźnie – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej.

Mrowisko jest miejscem, gdzie nie tylko wysłuchamy koncertu topowych i niszowych zespołów, ale gdzie studenci mogą przede wszystkim realizować się w dziedzinach innych niż obszary studiowania i nauki. Sprzyja temu różnorodność oferty Centrum Kultury Studenckiej, która zaprasza do wyrażania kreatywności i twórczości studenckiej.

O popularności Mrowiska świadczą statystyki – prawie 400 wydarzeń z prawie stutysięczną publicznością rocznie to imponujące dane. To także modne miejsce, gdzie studenci organizują najważniejsze wydarzenia, wśród nich m.in. IGRY czy Zębatki.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking