Aktualności | Nowy rozdział Willi Neumanna

Nowy rozdział Willi Neumanna

Nowy rozdział Willi Neumanna

Opublikowane: 24.04.2014 / Sekcja: Miasto  Życie i styl  Kultura 

Po neogotyckim Domu Przedpogrzebowym czas na kolejną rewitalizację w Gliwicach.

Dobiega końca termin składania ofert w postępowaniu przetargowym na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania dawnej willi Neumanna przy ul. Rybnickiej 27. Otwarcie ofert nastąpi 29 kwietnia.

Willa przy ul. Rybnickiej powstała w 1926 roku. Do 1945 roku była prywatną rezydencją Arthura Neumanna (wywodzącego się z wpływowej rodziny drukarzy współwłaściciela wydawnictwa publikującego m.in. lokalną gazetę „Der Oberschlesische Wanderer”). Po II wojnie światowej działało w niej sanatorium dla studentów Politechniki Śląskiej, następnie przedszkole oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. W 2009 roku willa trafiła ponownie w ręce Politechniki Śląskiej, jednak uczelni nie było stać na kosztowny remont obiektu. Ostatecznie nieruchomość przy ul. Rybnickiej została wystawiona przez Politechnikę na sprzedaż w drodze przetargu. W tym trybie, w 2010 roku, nabyło ją Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach.

Do tej pory w zabytkowym budynku przeprowadzono prace zabezpieczające, opracowano koncepcję jego odnowy i uzyskano pozwolenie na modernizację.

Zgodnie z przyjętą koncepcją, którą odzwierciedlają projekty wykonawcze, dawna willa Neumanna będzie adaptowana na cele biurowe. Zachowane zostanie historyczne dziedzictwo obiektu – m.in. oryginalne stylowe witraże czy kominek. Zwycięzca kwietniowego przetargu zajmie się odnowieniem elewacji budynku, montażem instalacji wewnętrznych (wodno-kanalizacyjnej, deszczowej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej oraz elektrycznej), a także zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą. Wybudowana zostanie stacja transformatorowa, parking na 69 stanowisk (w tym 2 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych) wraz z wewnętrznym układem drogowym, przyłącza wody i kanalizacji. Termin realizacji zamówienia to koniec czerwca 2015 roku.

Spacerowy park? Miejsce zabaw dla dzieci? Miasteczko edukacyjne?

To jedne z możliwych pomysłów na zagospodarowanie niemal hektara zielonych terenów przylegających do zabytkowej willi i temat konkursu dla studentów organizowanego wkrótce przez PWiK we współpracy z Politechniką Śląską. Zostanie on ogłoszony m.in. na stronie internetowej www.pwik.gliwice.pl, a najwyżej ocenione prace będą punktem wyjścia do projektów wykonawczych. Przewidywane są także nagrody rzeczowe.
– Miasto przekazało ten teren PWiK z zadaniem przywrócenia go społeczeństwu. Zanim ponad 15 tys. m2 zadrzewionych gruntów wokół willi podzielono na zamknięte enklawy, służyły one jako ogólnodostępny park z placem zabaw – przypomina Tomasz Brągiel, dyrektor operacyjny PWiK. – Odtworzenie pierwotnej funkcji jest jedną z możliwości. Ale jesteśmy również otwarci na inne, bardziej śmiałe sugestie. Przestrzegamy jedynie przed zbytnim puszczaniem wodzów wyobraźni, nieliczącym się z realiami finansowymi. Rozwiązania muszą też brać pod uwagę istniejący układ przestrzenny – podkreśla.