PIAST MISTRZEM POLSKI!!!

Uaktualniono: 20.05.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
PIAST Fot. A. Ziaja

Ten mecz zapamiętamy na długo! Tak właśnie w efektowny sposób zapisuje się karty historii. Niebiesko-Czerwoni w meczu kończącym sezon 2018/19 Lotto Ekstraklasy pokonali przy Okrzei Lecha Poznań 1-0 i sięgnęli po Mistrzostwo Polski! Mistrzowską bramkę zdobył Piotr Parzyszek.

Do walki zagrzewał Piasta doping 9 913 kibiców zgromadzonych przy Okrzei. Udało się pobić frekwencyjny rekord stadionu! – Finał był wspaniały! Napisaliśmy cudowną historię dla Gliwic. Zawodnicy mogą być dumni, że w tym sezonie prezentowali taki poziom. Chyba nikt nie podważy, że Piast zasłużył na mistrzostwo – komentował Waldemar Fornalik, trener MISTRZÓW POLSKI. Mistrzostwo zadedykował wszystkim kibicom Piasta.

Gliwicki klub zdobył tytuł mistrzowski po raz pierwszy w swojej historii!

Piast czekał na tytuł mistrzowski 74 lata. Swoją historię rozpoczynał miesiąc po zakończeniu II wojny światowej, w zniszczonych na skutek działań wojennych Gliwicach. W skład zarządu klubu wchodzili głównie Polacy ze Wschodu. Pierwszym prezesem został ówczesny prezydent Gliwic Wincenty Szpaltowski.

W tym sezonie Piast zdetronizował Legię, w Gdańsku pozbawił złudzeń Lechię, odprawił z kwitkiem Zagłębie Lubin i Cracovię. W meczu z Jagiellonią pokazał charakter i stalowe nerwy, walcząc do ostatniej sekundy. Taka postawa musiała dać efekty. Nic więc dziwnego, że to zawodnicy Piasta Gliwice byli głównymi bohaterami poniedziałkowej Gali Ekstraklasy, podczas której uhonorowano najlepszych zawodników i trenera minionych rozgrywek. Tytuły Najlepszego Piłkarza Sezonu oraz Najlepszego Pomocnika zdobył Joel Valencia. Nagroda dla najlepszego trenera trafiła do rąk Waldemara Fornalika. Bramkarzem sezonu został František Plach, a obrońcą – Aleksandar Sedlar. Tytuł Młodzieżowca Sezonu PKO Banku Polskiego przypadł w udziale Patrykowi Dziczkowi, który wraz z Pawłem Tomczykiem otrzymał powołanie do kadry narodowej na czerwcowe EURO U–21.

Dzięki niedzielnemu zwycięstwu Piasta pod wodzą Waldemara Fornalika tytuł Mistrza Polski wrócił po 30 latach na Górny Śląsk.

W 1989 r. mistrzostwo zdobył Ruch Chorzów, w którym wtedy grał… Waldemar Fornalik. – Pokazaliśmy, że tytuł Mistrza Polski nie należy się tylko tym bogatym i że liczy się to, jak kto pracuje – nie krył satysfakcji opiekun Niebiesko-Czerwonych. – »Momy Majstra!« Wszyscy się cieszymy, bo to jest splendor dla śląskiej piłki. Na Śląsku jest wiele klubów i dobrze, że w takich sytuacjach te kluby się wspierają – dodał Waldemar Fornalik.

Po odebraniu pucharu na stadionie wybuchła euforia i radość, deszcz niebiesko-czerwonego konfetti obsypał cały team Piasta. Zawodnicy wylali na trenera wiadro piwa, świętując w ten sam sposób, jak piłkarze Bayernu po zdobyciu Mistrzostwa Niemiec. Fora internetowe pękały od gratulacji kibiców innych drużyn.

Gratulacje klubowi i Miastu złożył także prezes PZPN, Zbigniew Boniek, w liście przesłanym do prezydenta Zygmunta Frankiewicza.

W imieniu władz Polskiego Związku Piłki Nożnej, w imieniu własnym, a także całej polskiej rodziny piłkarskiej chciałbym pogratulować Gliwickiemu Klubowi Sportowemu Piast zdobycia tytułu mistrza Polski w sezonie 2018/2019. Dobrze wiemy, jakie zasługi położyło Miasto Gliwice i osobiście Pan Prezydent w rozwój tego klubu. Niedziela 19 maja 2019 przejdzie do historii klubu i miasta. Tego dnia zostaliście nagrodzeni za wytrwałą i konsekwentną pracę dla Piasta. Dziś mieszkańcy Gliwic mogą być dumni nie tylko z sukcesu Waszej drużyny, ale i postawy władz miasta, od lat konsekwentnie wspierających klub, będący od kilkudziesięciu godzin mistrzem Polski… Panie Prezydencie! Życzę więc Panu i Pańskim współpracownikom konsekwencji w piłkarskiej robocie oraz wszelkiej pomyślności w dalszej budowie potęgi Piasta. Czas świętowania szybko minie i trzeba będzie się skupić na nowych wyzwaniach, takich jak na przykład walka w europejskich pucharach. Gliwice i Piast zasłużyły na pokazanie się w futbolowej Europie. Jestem przekonany, że da to miastu i piastowskiemu środowisku wiele radości oraz satysfakcji. Wszystkiego najlepszegodla Pana, mieszkańców Gliwic i kibiców Piasta – napisał Zbigniew Boniek.

W trakcie dekoracji Mistrzów Polski wszyscy zawodnicy i sztab szkoleniowy otrzymali złote medale oraz puchar.

Złoty medal wręczono również prezydentowi Gliwic Zygmuntowi Frankiewiczowi i – pośmiertnie – jego zastępcy Piotrowi Wieczorkowi (w imieniu ojca medal odebrał syn). Bezcenny krążek trafił również w ręce prezesa Piasta Pawła Żelema, dyrektora sportowego Bogdana Wilka i współwłaściciela klubu Zbigniewa Kałuży.

Po odebraniu medalu prezydent Frankiewicz ogłosił, że od 19 maja Stadion Miejski w Gliwicach nosi nazwę im. Piotra Wieczorka, jednego z inicjatorów reaktywacji klubu w latach 90. minionego wieku.

Był architektem sukcesów Piasta, wieloletnim działaczem sportowym, zagorzałym kibicem i dobroczyńcą tego klubu – podkreślił Zygmunt Frankiewicz.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking