Wyjątkowa lekcja historii

Dodano: 12.01.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

Fot. M. Tarnowska/UM Gliwice

W czwartek uczniowie SP z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich spotkali się z historykami i gliwickimi kombatantami by wspólnie uczcić pamięć politycznych więźniów KL Auschwitz Birkenau, pomordowanych w „Marszu Śmierci”.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach i przedstawiciele Gliwickiego Związku Kombatantów RP z prezesem Bogusławem Saliwką na czele.           

17 stycznia 1945 r., na krótko przed wkroczeniem Armii Czerwonej, Niemcy wyprowadzili z KL Auschwitz i podobozów około 56 tys. więźniów, którzy ruszyli z Oświęcimia przez Pszczynę do Wodzisławia Śląskiego i przez Mikołów do Gliwic. Podczas morderczego marszu pomagali im zwykli ludzie, ze śląskich miast i miasteczek, także gliwiczanie. Wielu więźniów zginęło po drodze, ale pamięć o nich wciąż żyje. Także wśród młodego pokolenia, którego reprezentantami są uczniowie gliwickiej „szóstki”.

Młodzież na wyjątkową okoliczność przygotowała przejmujący występ artystyczny, zaprezentowany podczas spotkania. Po części artystycznej przyszedł czas na oddanie głosu gościom. O „Marszu Śmierci” opowiedział zgromadzonym uczniom ceniony historyk Jan Delowicz, autor książki „Śladem krwi”. Kilka słów wygłosiła również Barbara Adamczyk – prezes Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Opieki Nad Oświęcimiem w Katowicach.

- Od 2012 r. nasza szkoła we współpracy ze Związkiem Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej  i Byłych Więźniów Politycznych co roku w kwietniu organizuje na Cmentarzu Centralnym Spotkanie Pokoleń, uroczystość upamiętniającą tragiczne wydarzenia ze stycznia 1945 r. Czwartkowe spotkanie, tu, na terenie szkoły to dla uczniów niezapomniana, niepowtarzalna lekcja historii, której mogą uczyć się od jej świadków – mówi Agata Cira, dyrektor SP z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich.

Fot. M. Tarnowska/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking