Wichura uszkodziła drzewa

Uaktualniono: 02.07.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
burza Fot. Freepik

Połamane gałęzie, powalone drzewa, około 200 zgłoszeń i interwencji Straży Pożarnej, pracowników MZUK i ZDM. To bilans krótkiej, ale dynamicznej poniedziałkowej wichury nad Gliwicami. 

Wichura była krótka, ale bardzo intensywna. Wiatr wiał zaledwie przez 5 minut, ale z prędkością około 80 km/h. W najbardziej newralgicznych punktach – przy ul. Wrocławskiej, Franciszkańskiej, Tarnogórskiej i Hutniczej – prędkość żywiołu mogła sięgnąć nawet ponad 90 km/h. Tam pracownicy Centrum Ratownictwa Gliwice odnotowali największe straty w drzewostanie. Zgłoszenia od mieszkańców spływały do CRG, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej w Gliwicach. Strażacy na bieżąco usuwali skutki wichury, pracowali do trzeciej nad ranem. Do tej godziny otrzymali około 80 zgłoszeń. Rano napłynęły kolejne i strażacy ponownie wzięli się do pracy. Strażakom z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach pomagali ochotnicy ze straży pożarnych w Ostropie, Brzezince i Bojkowie. Spośród okolicznych miast i wiosek wichura najbardziej doświadczyła Gliwice, na szczęście nikt z mieszkańców nie odniósł obrażeń. Usuwaniem skutków wichury zajęli się też pracownicy Zarządu Dróg Miejskich oraz Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

Przypominamy, że w Gliwicach drzewa są nasadzane sukcesywnie – każdego roku znacznie ponad tysiąc. MZUK planuje posadzić ok. 1 000 drzew (m.in. klony, buki, kasztanowce, głogi) oraz 1 300 krzewów. Trwają też nasadzenia w pasach drogowych. Od jesieni pracownicy ZDM posadzili ponad 800 krzewów i ponad 300 drzew. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking