W szkole po szkole, czyli co robić w Brzezince i Starych Gliwicach po lekcjach

Dodano: 07.06.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf
kinoman

fot. materiały SP nr 27

Nie samą nauką dziecko żyje, a czas spędzony w szkole również po lekcjach, może być bardzo pożyteczny dla młodych odkrywców. Warto zapoznać się z ofertą zajęć pozalekcyjnych, oferowanych przez poszczególne placówki. Na jednych dzieci uzyskują pomoc w przyswojeniu trudnych partii materiału. Na innych – rozwijają kreatywność, poszerzają horyzonty, ćwiczą zdolności manualne czy artystyczne. W tym numerze podpowiadamy, czym można zająć się po lekcjach w Brzezince i Starych Gliwicach.

W Brzezince działa Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12. W jego murach funkcjonuje Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 17 oraz ostatnie klasy Gimnazjum Dwujęzycznego. W pierwszej z nich uzdolnienie muzycznie i wokalnie najmłodsi uczniowie występują w zespole Iskierki. Swoją błyskotliwość prezentują na lokalnych imprezach. Są to między innymi festyny, kiermasze, spotkania dla seniorów oraz spotkania grup Mniejszości Narodowej Niemiec. W bogatym repertuarze mają zarówno piosenki śląskie, niemieckojęzyczne, jak i utwory z repertuaru dziecięcego i młodzieżowego. Zespół bierze udział w wielu konkursach, festiwalach i przeglądach piosenki, gdzie zdobywa wyróżnienia i miejsca na podium. Młodzież gimnazjalna, w ramach kółka z języka niemieckiego, zaangażowała się w projekt promowany  przez Goethe - Institut w Warszawie "Deutsch hat Klasse". Po lekcjach nadawali nowy charakter salom językowym – wykonywali plakaty i inne pomoce dydaktyczne, aby nauka języka niemieckiego na lekcjach była efektywniejsza. Uczyli się przez to nowych słów, zwrotów, zagadnień gramatycznych jak również systematyczności w podejmowanych zadaniach i pracy w grupie. Kolejny dowód na to, aktywnie spędzony czas, również może przynieść wiedzę.

Niejedno ujęcia w szkolnej historii

Na terenie osiedla Stare Gliwice funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 27 przy ulicy Rubinowej 16a. Oferta zajęć pozalekcyjnych jest podzielona na grupy wiekowe. Pośród urozmaiconej listy przygotowanej dla klas 4–6 znalazło się kółko kinomana, które prowadzi nauczycielka języka polskiego, Danuta Kaliszan. To spotkanie po lekcjach z kinem, nie polega jedynie na oglądaniu filmów. Miłośnicy ekranowych opowieści poznają historię i etapy produkcji. Oprócz teorii jest również miejsce na praktykę, która zdecydowanie szybciej zapada w pamięć. Młodzież samodzielnie wykonuje zdjęcia lub krótkie filmiki. W ten sposób uczy się stosowania różnych planów i perspektyw oraz właściwego kadrowania obrazu. Uczniowie regularnie uczestniczą także w zajęciach połączonych z prezentacją filmów, organizowanych przez Centrum Edukacji Filmowej. Są to lekcje multimedialne i interaktywne, prowadzone przez zawodowego aktora, językiem dostosowanym do wieku uczniów. Podczas prezentacji na ekranie pojawiają się fragmenty filmowe, animacje, fotografie, wzbudzające zainteresowanie uczniów. Po prelekcji odbywa się seans filmowy, dostosowany do tematyki lekcji.

To tylko niektóre z długiej listy zajęć pozalekcyjnych oferowanych przez szkoły. Warto się zapoznać z ofertą placówek w najbliższej okolicy, bo to właśnie one – poza tradycyjnymi lekcjami – pozwalają dzieciom najlepiej rozwijać pasje, zainteresowania i umiejętności.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking