Udany finał trudnej inwestycji

Uaktualniono: 22.05.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
oficjalne otwarcie przedszkola w Brzezince fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice

Od lutego dzieci z Brzezinki korzystają z nowego budynku przy ZSO nr 12. Do dyspozycji mają kompleksowo wyposażone sale, bezpieczne toalety oraz specjalną salę integracji sensorycznej. Teraz nadszedł czas na oficjalne otwarcie obiektu i wspólne z mieszkańcami dzielnicy świętowanie zakończenia tej inwestycji.

Budowa nowego przedszkola przy ul. Płockiej 16 kosztowała blisko 10 mln złotych. Dzięki zabiegom gliwickiego magistratu udało się zwiększyć dofinansowanie projektu – ponad 5,2 mln zł na ten cel pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2014-2012. Pozostałe koszty pokryto z miejskiego budżetu. – To była bardzo potrzebna, ale też bardzo trudna inwestycja. Warto przypomnieć, że musieliśmy ogłosić aż cztery przetargi na budowę. Z tego powodu przesunął się termin oddania budynku do użytkowania – mówi Krystian Tomala, zastępca prezydenta Gliwic.

Nowy obiekt o powierzchni 1,75 tys. m2 został połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem szkolnym. Przedszkolne sale zostały kompleksowo wyposażone w meble, materiały dydaktyczne, zabawki, książeczki edukacyjne, bajki oraz materiały potrzebne do realizacji zajęć dodatkowych. Przedszkolaki mają także do dyspozycji bezpieczne toalety oraz specjalną salę integracji sensorycznej.

W placówce jest również realizowany projekt unijny pod nazwą „Przedszkole da Ci szansę – utworzenie dodatkowych miejsc w Przedszkolu Miejskim nr 43 w Gliwicach wraz z podwyższeniem jakości oferty edukacyjnej”. Jego koszt wynosi ponad 470 tys. zł, 85% środków na jego realizację Miasto Gliwice pozyskało z funduszy unijnych. Dzięki temu dzieci mogą m.in. uczestniczyć w dodatkowych zajęciach rozwijających.

17 maja dobyło się oficjalne otwarcie przedszkola. Dzieci wraz rodzinami, mieszkańcy dzielnicy, nauczyciele i przedstawiciele władz miejskich uczestniczyli w „Bajkowym Pikniku Rodzinnym”. Była to także okazja do zwiedzenia nowego budynku.

Dzięki inwestycji w przedszkolu znalazło miejsce 100 dzieci. Władze miasta podjęły jednak decyzję, że miejsc będzie jeszcze więcej. – Prezydent Gliwic podjął decyzję o utworzeniu kolejnej grupy przedszkolnej, tak aby każde dziecko z dzielnicy mogło znaleźć miejsce w tym przedszkolu – mówił podczas uroczystości Krystian Tomala.

 

 

oficjalne otwarcie przedszkola w Brzezince
fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking