To tu rodzą się innowacyjne pomysły!

Dodano: 14.09.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf
kawa

fot. K. Romankiewicz / UM Gliwice

Eksperci ze świata nauki, biznesu i medycyny debatują w Gliwicach nad najważniejszymi technologicznymi kwestiami dotyczącymi naszej przyszłości. Podbój kosmosu, samojeżdżące samochody czy obecność robotów na salach operacyjnych, to tylko cześć tematów, które zostały poruszone w Centrum Nauki i Biznesu Nowe Gliwice podczas III Festiwalu Innowacji i Technologii.

Ten festiwal to tworzenie klimatu do rozwoju, na jakim Gliwicom najbardziej zależy, czyli rozwoju opartego o technologie i naukę. Gliwice mają naturalne możliwości, aby rozwijać się w kierunku nowych technologii i innowacji. To za sprawą istniejącej po sąsiedzku Politechniki Śląskiej, ale również innych instytutów naukowych – podkreślał podczas inauguracji prezydent miasta, Zygmunt Frankiewicz.

Głównym tematem tegorocznej edycji jest szeroko rozumiany transport przyszłości. Trwająca na Nowych Gliwicach konferencja podzielona jest na trzy bloki tematyczne: Medica Silesia, Future of the Mobility oraz Forum Areospace. Pierwszy z nich dotyczy światowych trendów w obszarze technologii medycznych. Tematem przewodnim jest wykorzystanie robotów w medycynie, a dyskusji przewodzi prof. Zbigniew Nawrat – dyrektor Instytutu Protez Serca Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Pozostałe dwa bloki skupiają się na transporcie. Future of the Mobility jest okazją do rozmowy na temat innowacji technologicznych, które są lub mogą być wykorzystywane do usprawnienia tej dziedziny. Dużo uwagi poświecone jest programowi rozwoju elektromobilności i budowie pojazdów autonomicznych. Rozmowy na temat transportu są również idealną okazją do przedstawienia realizowanych w Politechnice Śląskiej projektów Future Mobility. Dzięki współpracy z zagranicznymi podmiotami, studenci uczelni tworzą rozwiązania dla pojazdów elektrycznych, w tym także dla autobusów.

Równolegle odbywa się Forum Aerospace. Obecni na spotkaniu przedstawiciele świata nauki i biznesu debatują o przyszłości sektora lotniczego w Polsce. – Lotnictwo zawsze było motorem innowacyjności. Trzeba pamiętać, że to nie tylko maszyny. Wraz z nimi rozwijało się również radio, system namierzania czy budowa silników – mówi szybownik, Sebastian Kawa, jeden z gości festiwalu. Uczestnicy dyskusji próbują odpowiedzieć na pytanie czy w Polsce możliwe jest opracowanie rozwiązań innowacyjnych na skalę światową i jakie znaczenie może mieć w tym efektywna współpraca świata nauki i przemysłu.

III edycję Festiwalu Innowacji i Technologii zakończy uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną nagrody dla najbardziej innowacyjnych podmiotów, w czterech kategoriach: mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca oraz instytucja sektora badawczo-rozwojowego (za innowacyjny produkt, technologię bądź usługę). (kr)

fot. K. Romankiewicz / UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking