Tak zmieni się ulica Wieczorka

Dodano: 15.11.2017 / Sekcja: / drukuj / pdf
Wieczorka

Wiz. Projarch

Niedawno zmodernizowana ulica Wieczorka zaprezentuje się wkrótce w jeszcze nowszej, zaskakującej odsłonie. W marcu zmieni się w wypoczynkowo-komunikacyjną przestrzeń, z której będą korzystać piesi, rowerzyści i kierowcy.

W Gliwicach powstanie pierwszy na Śląsku i jedyny w regionie woonerf. Takie ulice pokochała już Łódź i kilka innych miast. Czy przyjmą się również w naszym mieście?

Co to jest woonerf

Woonerf (słowo pochodzi z niderlandzkiego i wymawia się: won erf) to wyjątkowe połączenie deptaka i ulicy. Szczególny nacisk położony jest na to, by było bezpiecznie, ruch został uspokojony, ulica stała się ładniejsza, a mieszkańcy mogli korzystać z jak największej przestrzeni. Samochody mogą więc poruszać się, ale z prędkością ograniczoną do 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze mają piesi.

Chcemy, żeby przestrzeń miasta zmieniała się na lepsze – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic – Projekt ma na celu poprawę jakości życia w mieście ale ma też zachęcać do korzystania z alternatywnych form komunikacji takich jak np. rower, spacer, czy transport publiczny.

Co zmieni się na Wieczorka?

Początek i koniec woonerfu, który w Gliwicach będzie zagospodarowany na odcinku 250 m, wyznaczać będą duże donice z zielenią. Umieszczone zostaną przy wjeździe na ul. Wieczorka od strony ul. Jasnogórskiej oraz na wysokości al. Korfantego.

Na całej długości ulicy pojawią się donice z drzewami (głównie klonami) oraz niska zieleń. W kilku miejscach powstaną specjalne podesty z siedziskami, które - usytuowane wyspowo - poszerzą strefę chodników. Ich funkcja będzie bardzo istotna – stworzą miejsce wypoczynku i relaksu dla przechodniów oraz przyjazną przystań zachęcającą do chwili rozmowy czy wypicia kawy. Projekt przebudowy przygotowany został przez firmę Projarch.

Myślimy o mieście jak o wieloletnim procesie przekształceń. Uważamy, że Gliwice mają potencjał i są gotowe na takie zmiany. Dlatego ul. Wieczorka zostanie przekształcona w podwórzec, który będzie przestrzenią przyjazną dla wszystkich użytkowników. Największym problemem może być nauka wspólnego użytkowania przestrzeni, z której będą korzystać piesi i zmotoryzowani oraz rowerzyści. Ale mamy nadzieję, że tak się nie stanie i będziemy bezpiecznie korzystać z nowego rozwiązania – mówi Damian Kałdonek, właściciel firmy Projarch.

Projekt zagospodarowania ul. Wieczorka przewiduje ustawienie dwóch typów parkletów: bezpośrednio na nawierzchni chodnika oraz na jezdni. Na 10 parkletach staną ławki, pojedyncze siedziska oraz donice z wysoką i niską zielenią.

Dla rowerzystów przewidziano miejsca na stojaki, a dla kierowców miejsca parkingowe, na których będzie można czasowo się zatrzymać.

Ta bardzo ciekawa pod względem historycznym ulica z ogromnymi możliwościami została wybrana nieprzypadkowo. Kilka lat temu miasto przeprowadziło jej modernizację, nadając nowy, reprezentacyjny charakter z wieloma sklepami, kafejkami i punktami usługowymi. Ulicę wybrukowano, wypiękniał plac Adama Mickiewicza, pojawił się też stylowy zegar. Teraz przyszedł czas na kolejny krok – ulica zamieni się w miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas.

Otwarcie woonerfu zapowiedziano na wiosnę. Inwestycja, której szacunkowy koszt wynosi ok. 500 tys. zł, zostanie sfinansowana z miejskiego budżetu. (mf)

 

Wieczorka
Będzie funkcjonalnie i bezpiecznie. Z przestrzeni Wieczorka będą korzystać zarówno piesi, jak i rowerzyści oraz kierowcy. Prędkość ruchu zostanie ograniczona do 20 km/h. Wiz. materiały Projarch.
Wieczorka
Strefa woonerfu będzie ograniczona do 250 m. Początek i koniec wyznaczać będą duże donice z zielenią. Wiz. materiały Projarch
Wieczorka 2
Przy ul. Wieczorka pojawią się podesty z siedziskami i roślinnością. Wybór drzew, które zostaną nasadzone w donicach był konsultowany z dendrologami. Średnica donicy to m.in. 1,20 m co wystarczy, by zapewnić drzewom stabilny wzrost i rozwój. Siedziska będą sześcianami o wymiarach 40cm x 40cm x 40cm. Wiz. materiały Projarch.
siedziska
Tak będą wyglądały nowe siedziska. Wiz. Projarch
parklety
Parklety z donicami i siedziskami. Wiz. Projarch
Łódź
Nazwa "woonerf” pochodzi z języka niderlandzkiego i oznacza "ulicę do mieszkania''. Idea narodziła się w latach 70. XX wieku w Holandii, kiedy zaczęto ograniczać ruch samochodów w centrach miast, a w zwolnionych miejscach zaczęto organizować przestrzeń publiczną. Na "woonerfie" bardzo ważną rolę pełnią bowiem meble miejskie, czyli ławki, stojaki na rowery, place zabaw oraz drzewa i trawniki. Ulice tego typu powstawały i wciąż powstają w Holandii, w państwach Skandynawii, w Niemczech i w... Polsce. W Holandii znajduje się ponad 6 000 woonerfów, przy których mieszka ponad milion osób. Na takich ulicach liczba wypadków zmalała aż o 40 proc. W Polsce najwięcej „woonerfów” powstało dotąd w Łodzi. Fot. materiały Urząd Miasta Łodzi

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking