Stawiamy na rozwój!

Uaktualniono: 28.03.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

Fot. M. Tarnowska/UM Gliwice

Gliwice to jedno z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Na jego terenie przecinają się autostrady A1 i A4, a główne ciągi transportowe uzupełniają liczne drogi krajowe i Drogowa Trasa Średnicowa -„wewnętrzna autostrada” konurbacji. To właśnie tutaj znajduje się największy w Polsce port śródlądowy i ważne szlaki kolejowe. Nic więc dziwnego, że od siedmiu lat to właśnie Gliwice są gospodarzem konferencji  „ Logistyka. Inwestycje. Przyszłość”.

Miasto systematycznie wzmacnia swoją pozycję na mapie najatrakcyjniejszych lokalizacji dla biznesu. Dzięki staraniom władz samorządowych coraz więcej krajowych przedsiębiorców i zagranicznych inwestorów wybiera Gliwice na siedzibę swoich firm.

Najpierw doprowadziliśmy do tego, że w Gliwicach krzyżują się autostrady, potem uchwaliliśmy plany zagospodarowania przestrzennego, które dziś obowiązują na terenie całego miasta. Nasze działania pozwalają zaspokajać oczekiwania inwestorów w zakresie nieruchomości niezabudowanych, które w bardzo szybkim tempie przekształcane są w wielkie centra logistyczne. Do tego dochodzi komunikacja drogami lokalnymi. Współpracujemy z zainteresowanymi podmiotami, budując lokalne partnerstwa publiczno-prywatne, które owocują dobrą infrastrukturą – mówi Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic.

27 marca, już po raz siódmy liderzy dynamicznie rozwijającego się rynku debatowali w Gliwicach o najnowszych trendach w branży logistycznej, a także o perspektywach rozwoju miasta i całego regionu.

W tym roku po raz pierwszy konferencja została przeprowadzona w autorskiej formule 2to5, co oznacza, że poruszane na niej zagadnienie dotyczyły konkretnych kierunków rozwoju, istniejących możliwości technologicznych i zmian prognozowanych na najbliższe 5 lat. Wśród zaproszonych gości znaleźli się specjaliści w dziedzinie logistyki oraz polscy i zagraniczni inwestorzy. Dzięki szerokiemu spojrzeniu przez pryzmat nie tylko technologii, ale także kreatywności, edukacji, komunikacji i etyki, uczestnicy konferencji mieli okazję zajrzeć w realną przyszłość sektora.

Gliwice to bardzo dobre miejsce do organizowania tego typu konferencji, ponieważ jest tutaj biznes, są bardzo duże firmy zainteresowane tym, aby logistyka była na najwyższym światowym poziomie – mówi Artur Olejniczak z Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Zrozumienie wpływu technologii na dynamikę zmian i kierunek rozwoju sektora to obecnie czynnik decydujący o dalszym rozwoju firm logistycznych. Właśnie dlatego podczas spotkania wielokrotnie podkreślano wagę innowacji. Zaproszeni prelegenci przedstawili światowe trendy w wybranych obszarach gospodarki, takie jak: przemysł 4.0, blockchain, sztuczna inteligencja, czy Internet Rzeczy.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Sławomir Rajch, szef e-commerce Raben Group, Raben Logistics Polska, Mattias Andersson, dyrektor generalny MTEK Consulting Aleksandra Przegalińska, badacz MIT i wiodący specjalista od sztucznej inteligencji, Filiberto Amati, partner zarządzający Amati & Associates.

Projekt Trans Tritia, który zakłada współpracę instytucji przygranicznych regionów Polski, Czech i Słowacji w zakresie planowania i koordynacji transportu towarowego przedstawił Tomasz Szulc, przedstawiciel Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju – lidera projektu.

Gospodarzem konferencji „Logistyka. Inwestycje. Przyszłość” było Miasto Gliwice.

Fot. M. Tarnowska/UM Gliwice
Fot. M.Tarnowska/UM Gliwice
Fot. M.Tarnowska/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking