Rusza MBO. Gliwiczanie też mogą głosować!

Uaktualniono: 02.07.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
plac zabaw na Sikorniku Plac zabaw na Sikorniku został doposażony w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Fot. archiwum MZUK

Można już składać propozycje zadań do realizacji w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wniosek może złożyć każdy mieszkaniec województwa śląskiego.

W pierwszej edycji do dyspozycji mieszkańców jest 10 mln zł: 2,5 mln w puli wojewódzkiej i 7,5 mln w podregionalnej. Wnioski powinny być podpisane przez 50 mieszkańców województwa dla zadań podregionalnych i 100 dla zadań wojewódzkich. Zgłaszane zadanie powinno mieć charakter wojewódzki, służyć rozwojowi regionu (zadania wojewódzkie) lub przynajmniej dwóch powiatów z danej grupy (zadania podregionalne). Minimalna wartość projektu powinna wynosić 100 tys. zł (zadania wojewódzkie) lub 50 000 zł (zadania podregionalne). Maksymalne wartości projektów to 50% danej puli, a maksymalne roczne koszty utrzymania to 10% wartości projektu. Zadanie musi być wykonalne w jednym roku budżetowym, a zadania inwestycyjne lub infrastrukturalne mogą być realizowane wyłącznie na mieniu województwa. Realizatorem zadań będzie samorząd województwa. Wnioski można zgłaszać do 26 lipca. Formularz zgłaszania zadania należy wypełnić za pośrednictwem aplikacji eBO, a następnie dostarczyć (pocztą, osobiście lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej) do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wraz z listą poparcia - podpisy 50 (dla zadań podregionalnych) lub 100 (dla zadań wojewódzkich) mieszkańców województwa.

Najbliższe spotkania dotyczące Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego odbędą się w środę 3 lipca (godz. 17.00) w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec oraz w czwartek 4 lipca (godz. 17.00) w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu przy ul. Korfantego.

Podczas spotkań zostaną przybliżone założenia MBO, będzie można zapoznać się z wzorami dokumentów i przykładowymi zadaniami. Nadarzy się też okazja do rozmowy na temat pomysłów i zadań, które mieszkańcy chcieliby zgłosić w I edycji. Spotkania z mieszkańcami odbędą się w kilkunastu miastach regionu i potrwają do 19 lipca. Głosowanie potrwa od 12 do 30 listopada. Do 31 grudnia poznamy listę zadań do zrealizowania w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://bo.slaskie.pl/ (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking