Aktualności | Razem szybciej, sprawniej, płynniej

Razem szybciej, sprawniej, płynniej

Razem szybciej, sprawniej, płynniej

Opublikowane: 15.02.2018 / Sekcja: Miasto 

Trzy regiony z trzech państw i jeden główny cel – poprawić planowanie i koordynację transportu towarowego na pograniczu. Taki ma być efekt międzynarodowego projektu Trans Tritia, którego liderem jest gliwicki GAPR nadzorujący współpracę instytucji przygranicznych regionów Czech, Polski i Słowacji.

Województwo Śląskie oraz czeski Kraj Morawsko-Śląski i Kraj Żyliński na Słowacji od prawie pięciu lat współpracują w ramach Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) pod nazwą Tritia. Trzyletni ambitny projekt o wartości 1,4 mln euro wystartował pod koniec listopada ubiegłego roku.

W Trans Tritii chodzi m.in. o stworzenie założeń dotyczących możliwości rozwoju przygranicznego, przyjaznego środowisku transportu towarowego we wszystkich formach – zarówno z wykorzystaniem sieci drogowej i kolejowej, jak i transportu wodnego czy lotniczego. Liderem projektu jest Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju z Gliwic, a partnerami m.in. uczelnie, samorządy i instytucje wspierania biznesu z przygranicznych regionów Polski Czech i Słowacji – mówi zaangażowany w prace Trans Tritii dr inż. Tomasz Szulc z gliwickiego GAPR-u.

W ramach Trans Tritii powstanie najpierw terytorialna strategia rozwoju przyjaznego środowisku transportu towarowego na pograniczu. Polacy zajmą się m.in. transportem multimodalnym. – Przeanalizowane zostaną m.in. wszystkie tzw. wąskie gardła w transporcie towarowym (szczególnie drogowym i kolejowym) oraz kierunki rozwoju przemysłu, które mogą w przyszłości powodować powstawanie kolejnych strumieni towarów do przewiezienia – opowiada dr Szulc. Duży nacisk zostanie położony na kwestie ograniczenia negatywnego wpływu transportu towarowego na środowisko. Równie istotne będą matematyczne modele transportowe, które opracują naukowcy ze Słowacji.

Trans Tritia będzie realizowana do 31 sierpnia 2020 r. w ramach programu Interreg Central Europe. Zespół projektowy tworzą: gliwicki GAPR (lider projektu), Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Morawsko-Śląskiego Kraju (Czechy), Instytut Badawczy Transportu (Słowacja), Transport designing ltd. (Czechy) oraz Universytet Żyliński (Słowacja).