Aktualności | Powstaje Rada Seniorów. Można kandydować!

Powstaje Rada Seniorów. Można kandydować!

Powstaje Rada Seniorów. Można kandydować!

Opublikowane: 02.08.2018 / Sekcja: Miasto 

Gliwiczanie w sile wieku od lat mogą korzystać w mieście z bogatej oferty zajęć i projektów. W ramach popularnego miejskiego programu przysługują im atrakcyjne zniżki, a dzięki dofinansowaniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą płacić mniej za śmieci. Na tym nie koniec, bo w Gliwicach powstaje Rada Seniorów – organ, który ma wspierać i inicjować działania na ich rzecz. Nabór kandydatów na członków Rady właśnie się rozpoczął i potrwa do końca sierpnia.

KTO? Kandydatami na członków Rady Seniorów Miasta Gliwice mogą być przedstawiciele osób starszych oraz przedstawiciele podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących Uniwersytety Trzeciego Wieku. Podmioty te mogą zgłosić po jednym swoim przedstawicielu, bez względu na jego wiek.

Kandydatem na członka Rady może być również każda osoba indywidualna, która zgłosi swój udział osobiście i uzyska poparcie co najmniej 30 osób w wieku powyżej 65. roku życia, będących mieszkańcami Gliwic.

JAK? Formularz zgłoszeniowy oraz listy poparcia można pobrać ze strony Gliwice.eu i www.gcop.gliwice.pl oraz w filiach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Studzienna 6, ul. Zwycięstwa 1/1, ul. Barlickiego 3, ul. Kościuszki 35, ul. Jagiellońska 21, CSK Łabędź – ul. Partyzantów 25).

KIEDY? Pisemne zgłoszenia kandydatów należy składać do końca sierpnia w filiach GCOP. Wyniki naboru zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (bip.gliwice.eu)oraz na stronie internetowej Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (www.gcop.gliwice.pl). Ostateczny skład Rady ustali prezydent Gliwic. W przypadku zgłoszenia mniej niż 11 kandydatur, nabór kandydatów na członków Rady Seniorów zostanie ponowiony.

TO GŁOS SENIORÓW!

Rady Seniorów działają m.in. w Katowicach, Bytomiu, Częstochowie, Sosnowcu, Chorzowie czy Siemianowicach Śląskich i funkcjonują w ramach ustawy o samorządzie gminnym. Mają za zadanie wspieranie interesów osób starszych w polityce samorządowej, m.in. opiniują projekty uchwał, inicjują przedsięwzięcia zmierzające do integracji społecznej seniorów, wzmacniają ich aktywność obywatelską i pozycję w społeczeństwie.

W gliwickiej Radzie zasiądzie łącznie piętnaście osób, w tym jedenastu wyłonionych w naborze przedstawicieli organizacji działających na rzecz seniorów, dwóch członków wskazanych przez prezydenta miasta oraz dwóch wskazanych przez przewodniczącego Rady Miasta. Kadencja Rady potrwa dwa lata. Będzie ona obradowała nie rzadziej niż raz na kwartał. Zasady działania Rady ma określać statut, a także ustalony przez członków regulamin pracy.