Posprzątaj na wiosnę – ale z głową!

Uaktualniono: 12.04.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
interwencja SM w sprawie spalania odpadów zielonych fot. Straż Miejska Gliwice

Słoneczna aura i wyższe temperatury sprzyjają porządkom – szczególnie tym na działkach i w przydomowych ogrodach. Uschniętych resztek roślin i liści może po zimie nazbierać się całkiem sporo. Niestety, niektórzy podczas porządków postępują niezgodnie z prawem.

Wraz z nadejściem wiosny, co roku pojawiają się zgłoszenia do Straży Miejskiej o spalaniu odpadów zielonych. Interweniują mieszkańcy zaniepokojeni np. dużym zadymieniem. Niektórzy ogrodnicy zapominają, że żadnych odpadów nie wolno palić, także suchych gałęzi czy liści. Art. 191. ustawy o odpadach głosi: „Kto (…) termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny.”  Za takie wykroczenie strażnicy miejscy mogą ukarać mandatem w wysokości do 500 złotych.

Najprostszym i najbardziej ekologicznym sposobem pozbycia się resztek roślinnych jest ich kompostowanie. Powstałe w ten sposób podłoże można wykorzystać jako wartościowy nawóz. Zielone odpady można także wyrzucić do odpowiednich pojemników na śmieci lub przekazać nieodpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej, od pon. do pt. w godz.: 7.00-17.00 oraz w sb. w godz.: 7.00-13.00.

W ferworze wiosennych porządków warto również pamiętać o ciążącym na właścicielach psów, przez cały rok, obowiązku sprzątania po swoich pupilach. Pomimo zagrożenia mandatem w wysokości do 500 zł, nadal nie wszyscy się do tego obowiązku stosują. A przecież to bardzo proste, zwłaszcza, że w całym mieście ustawione są 242 pojemniki na psie odchody i 33 dystrybutory na woreczki, które są regularnie, co tydzień uzupełniane. Jednorazowo wkładanych jest tam 250 woreczków. Odchody zwierzęce można także wrzucać do zwykłych koszy na odpady.

Na szczęście ze statystyk Straży Miejskiej w Gliwicach wynika, że świadomość właścicieli czworonogów wyraźnie wzrosłą. - W ubiegłym roku Straż Miejska interweniowała tylko 9 razy w związku z nie uprzątnięciem psich nieczystości. Pięciu właścicieli zostało pouczonych, czterech ukaranych mandatem – mówi Bożena Frej, naczelnik Wydziału Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Gliwicach. Strażnicy przypominają także o obowiązku wyprowadzania psów na smyczy. (aś)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking