Aktualności | Partnerstwo z miastem Bauhausu

Partnerstwo z miastem Bauhausu

Partnerstwo z miastem Bauhausu

Opublikowane: 19.01.2017 / Sekcja: Miasto 

Minęło 25 lat od kiedy Gliwice i Dessau nawiązały współpracę. W tym czasie dużo się wydarzyło: Dessau połączyło się z pobliskim Rosslau, tworząc dwumiasto, a Gliwice zbudowały samorządną społeczność w nowej, wolnej Polsce.

Z okazji rocznicy polsko-niemieckiego porozumienia przedstawiciele gliwickiego samorządu odwiedzili Dessau-Rosslau i spotkali się z władzami miejskimi.

Dessau w latach 1925–32 było siedzibą słynnej uczelni artystyczno-rzemieślniczej – Bauhausu. Dawne szkolne zabudowania i domy mistrzów są wizytówką miasta i obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek odwiedzających kraj związkowy Saksonia-Anhalt. Również delegacja z Gliwic, przy okazji uczestnictwa w oficjalnych uroczystościach, odwiedziła wczesnomodernistyczne osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Törten zaprojektowane przez Waltera Gropiusa. Jednak to nie awangardowa architektura założyciela Bauhausu była celem wizyty reprezentacji Miasta Gliwice – 7 stycznia świętowano 25-lecie współpracy między Gliwicami a Dessau-Rosslau.


Poza budynkiem Bauhausu, w Desawie (polska nazwa Dessau) znajduje się jeszcze jeden zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Ogrody Dessau-Wörlitz. Zabytkowe parki i ogrody w stylu angielskim rozciągają się wzdłuż rzek Łaby i Muldy. Cały kompleks połączony jest siecią alei i ścieżek, tworząc królestwo ogrodów o powierzchni ponad 140 km² (fot. materiały promocyjne miasta Dessau-Rosslau)

Na zaproszenie nadburmistrza Petera Kurasa do Niemiec przyjechał wiceprezydent Gliwic Krystian Tomala oraz radni Ryszard Buczek i Paweł Wróblewski. – Przez ostatnie lata pokazaliśmy, że odległość dzieląca nasze miasta nie jest przeszkodą w realizacji wspólnych planów i zamierzeń. Nasi mieszkańcy spotykają się, by realizować projekty kulturalne i sportowe, a przedstawiciele samorządów uczestniczą  w ważnych dla naszych miast wydarzeniach – podkreślał podczas swojego przemówienia Krystian Tomala. Na przestrzeni 25 lat aktywnie współdziałały biblioteki i szkoły prowadzące wymiany uczniów i nauczycieli, a w 2015 roku Gliwice gościły kilkudziesięcioosobową grupę turystów z Niemiec, którzy oglądali najważniejsze zabytki naszego miasta. W tym samym roku obchodziliśmy także 25-lecie odrodzenia samorządu w Polsce – w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Dessau-Rosslau. Wcześniej, w 2012 roku delegacja z Gliwic uczestniczyła w obchodach 800-lecia regionu Saksonia-Anhalt. Związki między naszymi miastami sięgają zresztą czasów wcześniejszych niż 1992 rok, gdy oba samorządy podpisały porozumienie o współpracy. Po II wojnie światowej część niemieckiej ludności zamieszkującej Gliwice przeniosła się właśnie do Dessau.


Wiceprezydent Gliwic Krystian Tomala podczas wizyty w Dessau-Rosslau zwiedził między innymi ratusz wraz z wieżą i salą obrad. W miejscu dzisiejszej siedziby władz miejskich w XIII wieku znajdował się dom towarowy (fot. A. Stefaniuk / UM Gliwice)

(fot. materiały promocyjne miasta Dessau-Rosslau)

W Dessau-Rosslau działa, podobnie jak w Gliwicach, muzeum odlewnictwa artystycznego. Co ciekawe, niektóre z tamtejszych eksponatów zostały odlane... w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych! Podczas wizyty w Niemczech przedstawiciele obu miast podjęli rozmowy na temat zorganizowania wspólnych wystaw.

25. rocznica podpisania umowy o współpracy między Gliwicami a Dessau-Rosslau zaowocowała jeszcze kilkoma innymi pomysłami, które być może zostaną zrealizowane w niedalekiej przyszłości. Niemieccy bibliotekarze planują odnowienie współpracy z gliwicką MBP. Nasi niemieccy partnerzy zamierzają także zorganizować w Gliwicach obóz młodzieżowy. – Współpraca partnerska to także otwarcie się na świat i obalanie stereotypów. To uczestnictwo w procesie integracji europejskiej, w którym kontakty między mieszkańcami miast stanowią podstawę budowania wspólnej Europy – dodał wiceprezydent Tomala podczas wizyty w Dessau-Rosslau.

(mm)