Aktualności | Olimpijskie sukcesy uczniów I LO w Gliwicach!

Olimpijskie sukcesy uczniów I LO w Gliwicach!

Opublikowane: 23.06.2021 / Sekcja: Miasto

Brawo gliwicka jedynka! Uczniowie szkoły przy ul. Zimnej Wody wciąż na fali – nie tylko osiągają świetne wyniki w nauce, ale też zdobywają laury olimpijskie i wygrywają  turnieje naukowe na poziomie wojewódzkim i centralnym.

Pod koniec maja troje uczniów z klasy 3E I LO Dwujęzycznego w Gliwicach (Dominika Kampka, Piotr Opielka i Michał Towarek) wzięło udział w zawodach finałowych Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej, które odbywały się w Sopocie. Michał Towarek został laureatem 1. miejsca, Piotr Opielka 3. miejsca, a Dominika Kampka zakończyła zawody centralne z tytułem finalistki. Dwa miejsca na podium ogólnopolskiej olimpiady tematycznej to wynik bez precedensu w historii I LO. Po zmaganiach naukowych w Sopocie olimpijczycy pojechali do Koszalina na finał Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Tytuły finalistów zdobyli Dominika Kampka i Michał Towarek.
Przez trzy lata uczniowie wywalczyli aż 13 tytułów w różnych olimpiadach tematycznych! (2019 r. – Dominika i Michał zostali finalistami Olimpiady Medialnej, a Piotr laureatem Olimpiady Medialnej; 2020 r. – Dominika, Michał i Piotr zostali finalistami Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości;  2021 r. – oprócz wspomnianych wyżej sukcesów, Michał został laureatem 6. miejsca Olimpiady Wiedzy o Turystyce, a Dominika zdobyła brązowy medal międzynarodowej Online Olympiad in Linguistics). Ich trenerem był Tomasz Pyzik.
Olimpijskie portfolio I LO jest bardzo bogate. Uczniowie zdobywają także sukcesy międzynarodowe i debiutują w olimpiadach, które do tej pory były domeną szkół technicznych i liceów zawodowych. Olimpijskie sukcesy mają przełożenie na wysokie miejsca szkoły w rankingach ogólnopolskich. W Rankingu Szkół Olimpijskich 2021 (za rok szkolny 2019/2020), przygotowanym przez miesięcznik „Perspektywy”, szkoła zajęła 61. miejsce w kraju, 6.w województwie śląskim oraz 1. w Gliwicach. Ten rezultat, razem z równie wysokimi wynikami matur, przyczynił się do ponownego uzyskania tytułu „Złotej Szkoły” przyznawanego najlepszym liceom w Polsce. Taki sam zaszczytny tytuł liceum otrzymało od COPTIOSH za wysoką lokatę w Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim Europejskich Szkół Praworządności RP.
W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie szkoły odnotowali kolejne, rekordowe, liczne i udane starty olimpijskie, które - być może - wpłyną na uzyskanie jeszcze wyższych miejsc w przyszłorocznych edycjach rankingów. Uczniowie „Jedynki” uzyskali 18 tytułów laureatów lub finalistów olimpiad przedmiotowych i tematycznych, organizowanych pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz 9 tytułów laureatów i finalistów w pozostałych międzynarodowych i krajowych olimpiadach.
Jednym z najbardziej spektakularnych wyczynów w historii szkoły i miejskiej edukacji był podwójny triumf uczniów w Olimpiadzie Spedycyjno-Logistycznej, w której Michał Towarek został laureatem 1. miejsca, a Piotr Opielka wywalczył tytuł laureata 3. miejsca. Dwa miejsca na podium ogólnopolskiej olimpiady tematycznej to wynik bez precedensu w historii I LO. Michał Towarek wywalczył ponadto tytuł laureata 6. miejsca Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
Najbardziej zaszczytnymi tytułami laureata mogą poszczycić się również: Seweryn Górecki w Olimpiadzie Filozoficznej i Adam Kancy w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Grono laureatów uzupełnia kilkunastoosobowa grupa finalistów różnych olimpiad przedmiotowych i tematycznych: Adam Drewko - finalista Olimpiady chemicznej, Seweryn Górecki - laureat, a Jakub Schuwald - finalista Olimpiady filozoficznej, Krzysztof Kostowski, Adam Maciuga, Jakub Nowrotek - finaliści Olimpiady fizycznej, Dominika Kampka i Michał Towarek - finaliści Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, Krzysztof Palatyński - finalista Olimpiady z Języka Angielskiego, Conrad Pronobis - finalista Olimpiady z Języka Francuskiego, Jakub Schuwald - finalista Olimpiady z Literatury i Języka Polskiego, Seweryn Górecki - finalista Olimpiady z Lingwistyki Matematycznej, Michał Towarek, Piotr Opielka i Dominika Kampka - laureaci i finalistka Olimpiady Spedycyjno - Logistycznej, Paweł Oborski - finalista Olimpiady z Wiedzy Ekonomicznej, Adam Kancy - laureat Olimpiady z Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Michał Towarek - laureat Olimpiady z Wiedzy o Turystyce, Adam Kancy i Oliwia Nietopiel finaliści Olimpiady z Wiedzy o III RP oraz Olimpiady z Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym, Oliwia Nietopiel to również finalistka Olimpiady z Wiedzy o Unii Europejskiej, Adam Kancy finalista Olimpiady z Wiedzy o Społeczeństwie, Maria Gorczyca i Dominika Kampka zdobyły brązowe medale na Online in Linguistics, Krzysztof Wilczewski laureat III stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" w zakresie fizyki!
Olimpijczykom z I LO Dwujęzycznego gratulujemy!