Nie tylko od święta…

Dodano: 23.12.2016 / Sekcja: / drukuj / pdf
GCOP wolontariat

Fot. archiwum GCOP

Święta to bardzo szczególny czas. Spotykają się rodziny i przyjaciele, wspólnie zasiadają do stołu, wszyscy są dla siebie bardziej serdeczni i życzliwi. Są jednak tacy, którzy dobre serce okazują na co dzień.

To wolontariusze – ludzie, którzy dają, nie oczekując niczego w zamian.

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, bez wynagrodzenia finansowego, działa na rzecz społeczeństwa. W naszym mieście takich osób nie brakuje. Skupiają się m.in. w Centrum Wolontariatu działającym przy Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych.

Działamy od 10 lat. Pośredniczymy między tymi, którzy chcą poświęcić swój wolny czas i energię na rzecz innych, a tymi, którzy tej pomocy potrzebują. Tylko w 2016 roku nasze Centrum odwiedziło 110 osób zainteresowanych działalnością w gliwickich organizacjach i instytucjach – tłumaczą wolontariusze z Centrum Wolontariatu.

Grunt to dobra zabawa. Gliwiccy wolontariusze wiedzą o tym bardzo dobrze, dlatego wychodzą na podwórka i angażują do wspólnych działań dzieci i młodzież. Fot. archiwum GCOP

Wolontariusze mogą angażować się w pomoc dzieciom, osobom starszym, zwierzętom. Mogą działać w kulturze czy też sporcie.

Każda z odwiedzających nas osób ma swoje motywacje: zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń, chęć pomocy innym, dzielenie się swoją wiedzą, poznanie nowych ludzi czy poczucie bycia potrzebnym. Obecnie Centrum Wolontariatu koordynuje wolontariat na rzecz dzieci i młodzieży, seniorów, wolontariat szpitalny oraz współpracuje z wolontariuszami prowadzącymi kursy komputerowe dla seniorów, kursy językowe czy zajęcia animacyjne – wyliczają wolontariusze.

Ludzi dobrego serca nie brakuje również wśród harcerzy oraz w wielu gliwickich firmach, w których z dużym powodzeniem działa wolontariat pracowniczy. Pracownicy poświęcają swój czas, by spełniać marzenia innych osób i realizować szlachetne projekty, jak sadzenie drzew, remont wymarzonego pokoju dziecięcego, zakup książek do szkolnej biblioteki, przyborów szkolnych dla dzieci, albo organizacja festynu czy przyłączenie się do Szlachetnej Paczki. Wolontariusze z wielkim oddaniem angażują się również w gliwickim Hospicjum Miłosierdzia Bożego. Opiekują się chorymi i kwestują na cmentarzach na rzecz placówki, obecnie w szczególności na modernizację obiektu. W tegorocznej kweście wzięło udział 716 ochotników, którzy zebrali na ten cel ponad 144 tys. zł. Wolontariusze są również obecni podczas kwesty każdego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas tegorocznego finału WOŚP (15 stycznia) na gliwickie ulice wyjdzie z puszkami około 150 osób. Będą zbierać środki na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. – Akcja odpowiada na realne potrzeby społeczne. Jako harcerze promujemy ideę wolontariatu i służby. To ważna misja, zwłaszcza w czasach, gdy ludzie są zabiegani i bardzo skupieni na sobie – powiedział „MSI – GLIWICE” podharcmistrz Patryk Rempała, komendant Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej.

Wolontariusze w akcji. Dzięki ich zaangażowaniu gliwickie podwórka są roześmiane. Fot. archiwum GCOP

Wolontariat to obopólna korzyść – obdarowywanej stronie zapewnia potrzebne wsparcie, obdarowujący zyskuje z kolei poczucie satysfakcji i spełnienia. Wolontariat  jednoczy ludzi, którzy mają wspólny cel, robią coś pożytecznego. Umożliwia też podniesienie kwalifikacji wolontariuszy.

Zapraszamy osoby zainteresowane wolontariatem do kontaktu (GCOP – filia Centrum Wolontariatu, ul. Zwycięstwa 1, tel. 32/775-01-78, e-mail: wolontariat@gcop.gliwice.pl.) Filia pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–18.00 – zachęcają wolontariusze. (mf)


Fot. archiwum GCOP

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking