Nagrodzeni za kulturę

Dodano: 28.09.2010 / Sekcja:

W piątek, 30 września, w Ruinach Teatru Miejskiego wręczone zostały nagrody prezydenta Gliwic za ubiegłoroczne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Przyznano także wyróżnienia z jednoczesną nominacją do nagrody w nadchodzącym roku. Kogo uhonorował prezydent?
Nagrody za ubiegłoroczne dokonania w kategorii twórców otrzymali Maria Bereźnicka-Przyłęcka i Krzysztof Korwin Piotrowski.

Maria Bereźnicka-Przyłęcka to artystka plastyczka o wielkiej wrażliwości i bogatym dorobku malarskim. Od czasu otrzymania dyplomu w 1974 r. niezmiennie uczestniczy w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych i w muzeach. Subtelność tych prac, wyraz, tonacja oraz wypracowana technika malarska stały się rozpoznawalnym warsztatem malarskim w świecie artystycznym. M. Bereźnicka-Przyłęcka jako jedyna artystka z Gliwic otrzymała zaproszenie do udziału w wystawie indywidualnej w merostwie 8. dzielnicy w Paryżu. W 2010 r. na Międzynarodowym Plenerze Malarskim w Grecji otrzymała nagrodę za najlepszy obraz oddający klimat Bałkanów. Artystka także pisze i wydaje książki.

Krzysztof Korwin Piotrowski, kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego, uchodzi za artystę wszechstronnego. Realizuje się jako autor scenariuszy filmowych i teatralnych, realizator widowisk, reżyser oraz konferansjer. Współtworzy linię repertuarową GTM-u, angażując się szczególnie w międzynarodowe projekty artystyczne, współorganizację festiwali teatralnych, koncertów, wydarzeń interdyscyplinarnych i eksperymentalnych oraz warsztatów artystycznych dla młodzieży. Ostatnie jego projekty jako scenarzysty i reżysera to filmy: „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” (2009 r.) i „Z Gliwic do Paryża – Wojtek Pszoniak” (2010 r.). Został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Nagrody za ubiegłoroczne osiągnięcia w kategorii upowszechniania kultury przyznano Piotrowi Chlipalskiemu, Aleksandrowi Smolińskiemu oraz Towarzystwu Kulturalnemu FUGA (nagroda zbiorowa).

Piotr Chlipalski z pasją łączy wszechstronne zainteresowania. Jest znany gliwickiej publiczności jako chórzysta, aktor, tancerz i wokalista, pomysłodawca i organizator działań festiwalowych, takich jak Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy”, zastępca redaktora naczelnego magazynu o fotografii, a także organizator licznych warsztatów fotograficznych. W 2010 r. otrzymał wyróżnienie prezydenta Gliwic z nominacją do nagrody w 2011 r. w kategorii upowszechniania kultury.

Aleksander Smoliński jest człowiekiem teatru, reżyserem, scenografem, grafikiem i pedagogiem, założycielem, twórcą i opiekunem scen teatralnych, reżyserem widowisk teatralnych i wieczorów poezji, autorem happeningów, twórcą konkursu recytatorskiego Wierszowanie oraz Galerii Emdek i Akademii Rysunku. Wychowankowie A. Smolińskiego otrzymują nagrody w licznych konkursach artystycznych (plastycznych, fotograficznych). W 2010 r. otrzymał on wyróżnienie prezydenta Gliwic z nominacją do nagrody w 2011 r. w kategorii upowszechniania kultury.

Towarzystwo Kulturalne FUGA – pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej ALL’IMPROVVISO – niepowtarzalnej imprezy, w ramach której w Gliwicach występują artyści światowego formatu. Wraz z kolejnymi edycjami festiwal zdobywa coraz większą popularność i wysokie oceny widzów, krytyków, mediów i wykonawców, którzy przyjmują zaproszenia do naszego miasta. Przedsięwzięcie nazwane zostało przez prasę „małym festiwalem wielkich wydarzeń”.

Prezydenckie wyróżnienia z jednoczesną nominacją do nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2012 r. przypadły Andrzejowi Marczukowi (kategoria „Twórca”), Piotrowi Schmidtowi („Młody twórca”) i Aleksandrze Kwolek („Upowszechnianie kultury”).

Andrzej Marczuk to uznany fotografik, absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, komunikacji wizualnej w Szwecji oraz fotografii w Jeleniej Górze. Były asystent prof. Dziworskiego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wyróżnienie z jednoczesną nominacją do nagrody prezydenckiej w nadchodzącym roku otrzymał za: prowadzenie działań kuratorskich w autorskiej galerii fotografii BlackBook w Gliwicach, w której organizuje spotkania oraz wystawy z wybitnymi fotografami, współtworzenie Magazynu Fotografii Dokumentalnej 5klatek oraz udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą.

Piotr Schmidt to wybitny przedstawiciel muzyków młodego pokolenia, utalentowany trębacz i kompozytor jazzowy, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, stypendysta Uniwersytetu Louisville w Kentucky, laureat wielu nagród i wyróżnień. Jego indywidualne osiągnięcia za 2010 r. to: Grand Prix na III Novum Jazz Festiwal w Łomży, Nagroda dla Najlepszego Solisty Festiwalu na XXXIV Getxo Jazz Festiwal 2010 w Hiszpanii oraz 6. miejsce w notowaniach JazzTop magazynu Jazz Forum. Wraz z zespołem „Wierba&Schmidt Quintet” zdobył w ubiegłym roku m.in. 1. miejsce i Nagrodę Publiczności na Getxo Jazz Festiwal (jednym z najbardziej prestiżowych konkursów jazzowych w Europie). W swoim dorobku zespół ma już dwie płyty, jest w trakcie wydawania trzeciej. P. Schmidt ma zaledwie 26 lat, a na swoim koncie liczbę osiągnięć, którymi mógłby obdzielić co najmniej kilku muzyków.

Aleksandra Kwolek – ceramiczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, od 20 lat prowadzi własną pracownię ceramiki artystycznej. Jest organizatorką wielu imprez o charakterze otwartym w formie zabaw artystycznych poświęconych popularyzowaniu ceramiki jako twórczego sposobu spędzania czasu. Najważniejszymi z nich są kolejne edycje imprez: „Święty Michał – patron Ceramików” oraz „Ceramiczne Klimaty Muzyczne”, a także liczne wystawy. Al. Kwolek współpracuje również z Warsztatami Terapii Zajęciowej Unikat, jest zaangażowana w projekt Akademii Weekendowej przy ASP w Katowicach. W 2010 r. założyła galerię artystyczną „GuG-galeria garażowa”, wystawiającą szkło i ceramikę.

Podczas gali Zygmunt Frankiewicz wręczył również medal 750-lecia powstania miasta. Otrzymała go historyk sztuki Anna Kwiecień w uznaniu za pracę na rzecz ochrony i popularyzacji zabytków Gliwic. Anna Kwiecień jest kierownikiem Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w gliwickim Muzeum, starszym kustoszem, kuratorką i autorką scenariuszy licznych wystaw czasowych i stałych. Dwie z nich nagrodzone zostały w konkursie „Najciekawsze wydarzenie muzealne roku” (w 1991 r. i 2000 r.) Ostatnią z wystaw jej autorstwa jest wystawa stała odlewów artystycznych „Słusznie słyną dziś Gliwice”. Za swoją działalność uhonorowana została odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.
Warto podkreślić, że piątkową uroczystość uświetnił występ Arianny Savall z zespołem, organizowany w ramach 4. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej ALL’IMPROVVISO. (kik)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking