Aktualności | Na znak pamięci i pojednania

Na znak pamięci i pojednania

Na znak pamięci i pojednania

Opublikowane: 19.01.2015 / Sekcja: Miasto 

W minioną niedzielę ponad sto osób przeszło ulicami naszego miasta w Marszu Życia. W 70. rocznicę tzw. marszu śmierci z obozu Auschwitz-Birkenau do Gliwic, Niemcy, Polacy i Żydzi – potomkowie pokolenia sprawców i ofiar, wspólnie przeszli tą historyczną trasą w odwrotnym kierunku.

Chcemy zamienić dawne drogi śmierci na drogi życia. Te marsze są ważne, bo nic innego już nie możemy zrobić, jak tylko pamiętać o tych, którzy zginęli z rąk oprawców niemieckich. Dzisiaj idziemy w jedności z Niemcami, Żydami i ma to być wyrazem, że nigdy więcej – powiedział Arkadiusz Zeifert, współorganizator Marszu Życia w Gliwicach.

Niedzielny przemarsz z Rynku w kierunku pomnika ofiar obozu Arbeitslager Gleiwitz II przy ul. Pszczyńskiej, poprzedziło spotkanie na Cmentarzu Centralnym, gdzie przy pomniku upamiętniającym ofiary „marszu śmierci” złożono wieńce i zapalono znicze oraz sobotnie uroczystości w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II. Wzięli w nich udział m.in. ocalały z Marszu Śmieci Yechiel Aleksander, a także przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach i gliwickiego samorządu. Wykład historyczny wygłosił prof. Gideon Greif.

fot. Z. Daniec

W okresie pomiędzy 17 a 21 stycznia 1945 r. z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz z 27 podobozów oświęcimskich wyprowadzono ok. 56 tysięcy mężczyzn i kobiet w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, w kierunku na zachód przez Górny i Dolny Śląsk. Trasą z Oświęcimia do Wodzisławia popędzono ok. 25 tysięcy więźniów, a trasą Oświęcim-Tychy-Gliwice co najmniej 14 tysięcy osób. Trasy ewakuacyjne usłane były tysiącami ciał więźniów, zastrzelonych bądź zmarłych z wycieńczenia lub przemrożenia. Ocenia się, że podczas całej akcji straciło życie od 9 do 15 tysięcy osób.

Znakiem pamięci i pojednania, wyraźnym sprzeciwem wobec milczenia, zapomnienia i antysemityzmu oraz wyrazem wsparcia dla Izraela są Marsze Życia, zainicjowane przez chrześcijan z Niemiec i organizowane w miejscach Zagłady w całej Europie. Od 2007 r. marsze odbyły się w kilkunastu krajach i ponad 100 miastach. Pierwszy Marsz Życia w Polsce zorganizowano w 2012 r. (bom)