Możesz pomóc

Uaktualniono: 25.05.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf
DKMS

Fot. materiały organizatorów

Zbliża się Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Z tej okazji w niedzielę 27 maja w gliwickim Centrum Handlowym Europa Centralna odbędzie się specjalna akcja wspierająca osoby walczące z nowotworami. W tym dniu każdy będzie mógł zarejestrować się jako dawca szpiku i wyrazić swoją solidarność z chorującymi. Takie akcje ratują życie – mówią organizatorzy.

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi obchodzony jest 28 maja, ale gliwiczanie oraz mieszkańcy Śląska wsparcie dla najciężej chorujących będą mogli okazać już w niedzielę
27 maja w godz. od 11.00 do 18.00. W Centrum Handlowym Europa Centralna w Gliwicach pojawi się specjalne stoisko, przy którym będzie można zarejestrować się do bazy dawców szpiku. Akcja ma wspierać chorych, ale również podnosić świadomość dotyczącą nowotworów krwi oraz edukować o sposobach walki z nimi. Ma umożliwić również zademonstrowanie solidarności z pacjentami chorymi m.in. na białaczkę, chłoniaki, szpiczaki i wiele innych schorzeń.
Tylko w Polsce co godzinę ktoś słyszy, że ma białaczkę. Nowotwory krwi atakują noworodki, dzieci, ludzi młodych i osoby starsze. Niestety, jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Takie akcje i każdy nowo zarejestrowany dawca naprawdę ratują życie innym - tłumaczy Bartłomiej Cisek z Fundacji DKMS.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking