Aktualności | Mistrzowie Mat@ndo

Mistrzowie Mat@ndo

Opublikowane: 29.10.2018 / Sekcja: Miasto

Drużyna z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie Mat@ndo oraz tytuł Mistrza Informatyki. Gratulujemy sukcesu!

Finał VI edycji ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego Mat@ndo już za nami. 25 października w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w wielkim finale zmierzyło się 40 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: Liceum i Technikum.

1. miejsce w kategorii Technikum zajął Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych z Gliwic; 2. miejsce – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w  Warszawie, a 3. – Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II z Kleszczowa. Mistrzem Informatyki w tej kategorii został ZSTI z Gliwic.

W kategorii Liceum 1. miejsce zdobyło V Liceum Ogólnokształcące z Bielska-Białej, 2. – II LO im. K.K Baczyńskiego w Radomsku, a 3. – LO im. Tadeusza Kościuszki w Miechowie. Mistrzem Informatyki w tej kategorii zostało II LO z Radomska. Tytuł Mistrza Mat@ndo otrzymała drużyna z V LO z Bielska Białej.

Uczniowie mieli godzinę na rozwiązanie 14 zadań: 4 informatycznych i 10 matematycznych, m.in. z zakresu planimetrii, trygonometrii, funkcji liniowych i kwadratowych oraz systemów liczbowych i funkcji logicznych. Pracowali przy komputerach w 3-osobowych drużynach, do dyspozycji jako dodatkowe pomoce dydaktyczne mając wyłącznie kartkę i długopis. Wyłaniając zwycięzców jury brało pod uwagę poprawność wykonania zadań oraz czas.

Intelektualne zmagania to najważniejszy, ale nie jedyny aspekt Mat@ndo. Podczas finału odbyły się również spotkania z przedstawicielami świata nauki, prezentacje oraz warsztaty popularnonaukowe i wykłady prowadzone przez pracowników Politechniki Śląskiej m.in. na temat: rozpoznawania emocji przez komputery.

Wydarzenie zorganizowało Miasto Gliwice i Śląska Sieć Metropolitalna. Autorem części informatycznej testu był Instytut Informatyki Politechniki Śląskiej. W cześć konferencyjną towarzyszącą wydarzeniu wkład mieli: Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej oraz Wydział Mechaniczny Technologiczny, Wydział Chemii, a także Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych. Partnerem strategicznym Mat@nda była firma Euvic Sp.zo.o. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Śląskie Kuratorium Oświaty, Politechnika Śląska i Polskie Towarzystwo Informatyczne. (mf)