Aktualności | Medycyna i informatyka we wspólnej walce z rakiem

Medycyna i informatyka we wspólnej walce z rakiem

Medycyna i informatyka we wspólnej walce z rakiem

Opublikowane: 20.11.2018 / Sekcja: Miasto 

Specjaliści z czołowych ośrodków badawczych na świecie wzięli udział w 21. edycji Gliwickich Spotkań Naukowych. W ciągu dwóch dni wypełnionych wykładami i spotkaniami naukowcy zajmujący się badaniami nowotworów i lekarze onkolodzy dyskutowali o sposobach walki z rakiem.

16 i 17 listopada w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej (ul. Konarskiego 18b) debatowali  naukowcy z czołowych ośrodków europejskich, amerykańskich i kanadyjskich. Licznie reprezentowane na konferencji były zwłaszcza uczelnie. Uczestniczyli  w niej także liderzy zasłużonej w badaniach nad nowotworami organizacji „European Association for Cancer Research”. Problematyka tegorocznej edycji dotyczyła wykorzystania biologii, genetyki molekularnej i bioinformatyki w badaniach nad rakiem, począwszy od badań podstawowych do zastosowań klinicznych.

Organizatorem Gliwickich Spotkań Naukowych są współpracujące ze sobą trzy instytucje: gliwicki Oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Politechnika Śląska oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem. – Współpraca Politechniki Śląskiej z medycyną i ośrodkami naukowymi specjalizującymi się w biologii molekularnej jest dla nas niezwykle istotna. Umożliwia wspólne ubieganie się o szereg różnych projektów, które stają się wizytówką całego regionu śląskiego. To dla nas duży przywilej, że mamy właśnie takiego partnera i tak blisko – podkreśla prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej.

Główną inicjatorką Gliwickich Spotkań Naukowych i ich twarzą od 21 lat jest prof. dr hab. Joanna Rzeszowska, profesor na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. – W pewnym momencie okazało się, że nie da się prowadzić badań w biologii – ze względu na ogrom informacji do przetworzenia – bez udziału informatyki. To był początek współpracy i badań interdyscyplinarnych – mówi prof. Joanna Rzeszowska. Warto jednak wiedzieć, że już wcześniej ideę międzynarodowej wymiany myśli rozwijał na gliwickiej onkologii prof. dr. hab. n. med. Mieczysław Chorąży, wieloletni kierownik Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii w Gliwicach. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Prezydent Miasta Gliwice. (kr)