Mamy już 24 plenerowe siłownie

Uaktualniono: 13.11.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

fot. Z.Daniec

4 nowe siłownie plenerowe – w parku Starokozielskim, w parku Szwajcaria, w Żernikach i Ligocie Zabrskiej – zostały oddane do użytku gliwiczan. W całym mieście są już 24 takie miejsca. Wszystkie cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Zaczęło się od kilku urządzeń siłowych na placu Grunwaldzkim, w Bojkowie oraz na skwerze przy ul. Dzionkarzy w Sośnicy. Natomiast pierwsza gliwicka siłownia plenerowa z prawdziwego zdarzenia została zainstalowana w 2013 r. na ul. Paderewskiego. Od tamtej pory Miejski Zarząd Usług Komunalnych zrealizował już 24 tego typu inwestycje, dwanaście w ramach własnych zadań bieżących, a dwanaście kolejnych w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Siłownie plenerowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy korzystają z urządzeń nie tylko o każdej porze doby, ale też roku. Tworząc siłownie, staramy się tak dobierać urządzenia, by w jednym miejscu można było ćwiczyć różne partie ciała – mówi Iwona Janik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

W ostatnim czasie nowe siłownie zewnętrzne zostały zainstalowane w parku Starokozielskim, w Żernikach przy ul. Warmińskiej, w Ligocie Zabrskiej przy skwerze 700-lecia oraz w parku Szwajcaria.

Siłownie w Żernikach, Ligocie Zabrskiej i parku Szwajcaria zostały zrealizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt budowy czterech nowych siłowni, wraz z całą infrastrukturą, to 509 tys. zł, z czego 200 tys. pochodziło z GBO. Wykraczając poza zakres prac przewidzianych w ramach budżetu obywatelskiego, MZUK zamontował dodatkowe elementy, m.in. stoły do szachów i chińczyka, ławki oraz stojaki na rowery. (mf)

 

W Ligocie Zabrskiej nawierzchnię pod siłownią wyłożono bezpiecznymi matami przerostowymi, zamontowano osiem stanowisk do ćwiczeń, 2 stoły do gry w szachy i chińczyka, ławki, stojak na rowery. Posadzono też nowe rośliny.

 

Przy ul. Warmińskiej w Żernikach utworzono nowe alejki, a na bezpiecznej nawierzchni zamontowano osiem stanowisk do ćwiczeń (podciągacz, motyl, twister, wahadło, prasa nożna, orbitrek, wioślarz i biegacz). Zamontowano też stół do szachów i gry w chińczyka oraz stół do ping-ponga. Ustawiono również ławki, stojaki na rowery, posadzono rośliny.

 

W parku Starokozielskim zamontowano sześć stanowisk do ćwiczeń – gliwiczanie mogą korzystać z podciągacza, wioślarza, orbitreka, biegacza, ławki do ćwiczenia mięśni brzucha i twistera. Ponadto zamontowano 2 stoły: do gry w szachy i chińczyka, a także ławki i stojaki na rowery. Teren obsadzono roślinami.

 

W parku Szwajcaria ułożono nową alejkę z kostki oraz bezpieczną nawierzchnię na której zainstalowano 8 stanowisk do ćwiczeń: podciągacz, motyl, twister, wahadło, prasę nożną, orbitrek, wioślarza i biegacza. Zamontowano też 2 stoły do gry w szachy i chińczyka, ławki oraz stojaki na rowery. Posadzono zieleń.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking