Aktualności | Kosmiczny start-up z Gliwic walczy o prestiżową nagrodę

Kosmiczny start-up z Gliwic walczy o prestiżową nagrodę

Kosmiczny start-up z Gliwic walczy o prestiżową nagrodę

Opublikowane: 16.10.2020 / Sekcja: Miasto 

KP Labs znalazła się w ścisłym gronie trzech firm ubiegających się o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii „Startup roku”. Gliwicka spółka z sektora NewSpace została nominowana do nagrody przez Polską Agencję Kosmiczną. Aplikację konkursową wypełniło ponad 1000 przedsiębiorstw.  Tegorocznych zwycięzców poznamy 22 października.

KP Labs od 2016 roku prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie wykorzystania oprogramowania, w tym sztucznej inteligencji oraz budowy komputerów na potrzeby przemysłu kosmicznego. Spółka realizuje kilka projektów, prowadzonych samodzielnie i we współpracy z podmiotami krajowymi i z zagranicy.

KP Labs m.in. buduje polskiego satelitę Intuition-1, który z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji ułatwi proces pozyskiwania i obróbki zdjęć satelitarnych.

Jego umieszczenie na orbicie odbędzie się na przełomie 2022 i 2023 roku. W przyszłym roku w siedzibie spółki w Gliwicach planowane jest otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego, którego specjalistyczne laboratoria umożliwią tworzenie zaawansowanych komponentów dla małych satelitów o masie poniżej 100 kg.

Zespół KP Labs tworzy 50 doświadczonych pracowników, w tym inżynierów oraz naukowców zdobywających doświadczenie zarówno w kraju, jak i zagranicą, dzięki udziałowi w wielu prestiżowych projektach realizowanych w konsorcjach z firmami z Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Luksemburga.

Firma angażuje się także we współpracę z ośrodkami akademickimi, działalność edukacyjną i naukową, m.in. poprzez współtworzenie z Politechniką Śląską kierunków studiów dotyczących inżynierii kosmicznej.

Jej specjaliści wraz z pracownikami uczelni przygotowują program i prowadzą zajęcia w ramach przedmiotów Analiza Misji, Inżynieria Systemowa, Projektowanie Satelitów, Systemy Kontroli Wysokości i Orbity na Wydziale Fizyki Technicznej. KP Labs wspiera również projekty studenckie – budowę satelitów PW-Sat3 oraz PW-Sat2 oraz młodszych adeptów kosmosu, tj. młodzieży z Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki z Knurowa, uczestniczącej w konkursie „CanSat2020”, organizowanym przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO.

Obecnie w KP Labs rozwijany jest tzw. Smart Mission Ecosystem, będący zbiorem algorytmów, oprogramowania i sprzętu satelitarnego, obniżającego koszty operacyjne misji oraz redukujący czas reakcji na zdarzenia, dzięki czemu przestrzeń kosmiczna będzie bardziej dostępna.

Ma to znacznie zarówno dla prywatnych firm szukających rozwiązań pozwalających zautomatyzować ich misje, jak również sektora publicznego, poszukującego rozwiązań przyspieszających przesył danych do stacji naziemnych.

źródło: KP LABS

naukowiec przy specjalistycznym sprzęcie zespół pracowników KP LABS