Aktualności | Kolej na... dworzec

Kolej na... dworzec

Kolej na... dworzec

Opublikowane: 06.08.2014 / Sekcja: Miasto  Gospodarka 

Nowoczesny, komfortowy, funkcjonalny – taki będzie gliwicki dworzec kolejowy po przebudowie. Obiekt w nowej odsłonie ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.

Na ten moment czekaliśmy wiele lat. O tym, że obiekt wymaga generalnego remontu i nie spełnia współczesnych standardów, przypominała nam każda wizyta na dworcu. Na szczęście budynek dotrwał do lepszych czasów i przejdzie gruntowną modernizację. Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły przetarg, który wyłoni wykonawcę zadania. Prace budowlane powinny rozpocząć się jeszcze w tym kwartale, a kosztowna inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przebudowa obejmie historyczny budynek, perony i przejścia podziemne
Obiekt zdecydowanie podwyższy swój standard, będzie bardziej estetyczny i funkcjonalny. Całość zostanie zadaszona. – Przebudowa dworca w Gliwicach to największa inwestycja od czasu jego budowy w latach 20. XX wieku – podkreśla Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka prasowa Grupy PKP S.A.

Wyremontowana zostanie elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi, a walory estetyczne podkreśli nowa iluminacja. Renowacja obejmie także elementy historyczne, m.in. mozaikę w holu głównym i drewniane sufity. Gruntowna przebudowa czeka perony i tunele. Nowością będzie połączenie specjalnym korytarzem holu „autobusowego” i głównego. Ułatwi to podróżnym przemieszczanie się po dworcu. Perony zyskają nową nawierzchnię oraz zadaszenie z przeszkleniami. Wymienione zostaną tory w obrębie stacji. Zamontowane zostaną schody ruchome (w tunelu głównym) i windy.

Stare tablice odjazdów i przyjazdów zastąpią nowoczesne tablice elektroniczne. Wymieniony zostanie również system informacji głosowej podróżnych. Poprawi się bezpieczeństwo, a rozbudowany system monitoringu obejmie swoim zasięgiem cały kompleks. Dworzec zyska nowoczesny system powiadamiania o pożarze oraz BMS, czyli system inteligentnego zarządzania budynkiem – opowiada przedstawicielka PKP S.A.
Cały kompleks będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. W posadzce pojawią się linie prowadzące z polami uwagi, które pomogą osobom niewidomym i niedowidzącym w dotarciu do najważniejszych miejsc obiektu. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne i obniżona część okienek kasowych. Przewidziano także toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wyremontowany dworzec może stać się kolejną wizytówką miasta
Zmienić się ma także w przyszłości bezpośrednie otoczenie obiektu. Miasto stara się już o nabycie od PKP terenu przy dworcu. – Współpraca z miastem Gliwice układa się bardzo dobrze. Jesteśmy gotowi sprzedać miastu łącznie kilka hektarów terenu po obydwu stronach dworca. Uporządkowane zostaną sprawy własności nieruchomości w bezpośrednim sąsiedztwie dworca, więc miasto będzie mogło je na nowo zagospodarować. Dzięki temu odnowiony dworzec może prezentować się jeszcze lepiej – mówi Paweł Kopczyński, dyrektor katowickiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A.

wizualizacje: Pracownia architektoniczna PAS projekt Archi Studio