Aktualności | Jesienna akcja szczepienia lisów. Nie dotykaj szczepionek!

Jesienna akcja szczepienia lisów. Nie dotykaj szczepionek!

Jesienna akcja szczepienia lisów. Nie dotykaj szczepionek!

Opublikowane: 17.09.2018 / Sekcja: Miasto 

Od 19 do 28 września na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka zostanie wyłożona w formie przynęty, która będzie miała kształt małych, brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby, wyczuwalnym przez lisy już z odległości około 800 metrów.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Warto wiedzieć, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone. Podkreślić również należy, że szczepionka nie jest przeznaczona dla zwierząt domowych oraz gospodarskich i nie działa na nie wystarczająco skutecznie

Szczepionka zostanie zrzucona przy użyciu samolotów z wysokości około 200 metrów na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. Na terenie całego województwa śląskiego zostanie zrzuconych ponad 200 tysięcy dawek – nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi, takimi jak pola, łąki czy ogródki działkowe. Szczepionka zostanie też wyłożona m.in. w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW)

Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, jednakże należy zachować ostrożność, gdyż szczepionka zawiera osłabiony wirus wścieklizny. Dla zdrowia ludzkiego może stanowić pewne niebezpieczeństwo w momencie niezachowania odpowiedniej ostrożności i niedostosowania się do zaleceń. W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które zetknęły się ze szczepionką. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu

Wszelkich dodatkowych informacji w tej sprawie udzielać będą pracownicy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32/428-86-15.

Wykładanie szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy w ciągu roku – wiosną i jesienią. Wszelkie polowania w tym okresie są zabronione. Akcja finansowana jest z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowana przez Unię Europejską.  

(Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach)