Aktualności | Grzybobranie z głową

Grzybobranie z głową

Grzybobranie z głową

Opublikowane: 26.10.2018 / Sekcja: Miasto 

Lasy przyciągają jesienią nie tylko kolorowymi koronami drzew, ale również grzybami. Pamiętajmy jednak, by zbierać tylko te okazy, które znamy. Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Gliwicach przestrzega przed zatruciami. O czym zatem należy pamiętać wybierając się do lasu i jak przygotować się na grzybobranie?

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Podstawą jest właściwe ubranie, czyli bluza lub kurtka, spodnie z długimi nogawkami, peleryna przeciwdeszczowa, kalosze lub buty z wyższą cholewką i czapka lub kapelusz – zabezpieczają przed wilgocią, kleszczami oraz ukąszeniami owadów i żmij.

Zbierając grzyby powinno się delikatnie wykręcić je z podłoża, a pozostałości ściółki oczyścić za pomocą noża. Należy także pamiętać o odpowiednim przechowywaniu zebranych kozaków, kurek czy prawdziwków. Najlepiej sprawdza się koszyk wiklinowy, który zapewnia stałą cyrkulację powietrza. W foliowej torebce grzyby ulegają zaparzeniu, co sprzyja ich szybkiemu psuciu.

Do najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych zatruć dochodzi, gdy zbieracze mylą muchomora sromotnikowego z takimi grzybami jadalnymi jak czubajka kania czy gąska zielona.

Jeżeli pojawią się wątpliwości co do rodzaju znalezionych okazów, można wesprzeć się specjalnym atlasem, a nawet aplikacją mobilną, która identyfikuje gatunki na podstawie zrobionego zdjęcia. Najlepiej jednak zanieść grzyby do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dyżurujący w stacjach specjaliści ocenią bezpłatnie czy dany egzemplarz jest jadalny, niejadalny, czy też trujący. Miejsce i godziny dyżurów można sprawdzić w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Banacha 4 lub dzwoniąc pod nr tel.: 32/338-05-00.

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, ale również dopiero po kilkunastu.

Najczęściej są to nudności, wymioty, ból głowy oraz gorączka. Ich intensywność zależy od predyspozycji organizmu oraz ilości spożytych grzybów. – Bardzo często pacjenci nie kojarzą swoich dolegliwości ze spożyciem grzybów i bagatelizują objawy. Zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci – przestrzegają specjaliści.

Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieźć chorego do szpitala.

Czekając na pomoc medyczną można sprowokować wymioty. Należy zabezpieczyć resztki potrawy, obierzyny, wymiociny. Ważne by osobie z objawami zatrucia nie podawać alkoholu czy mleka, ponieważ te płyny ułatwiają wchłanianie substancji toksycznych do krwiobiegu.

Leczenie polega na płukaniu żołądka, podawaniu węgla aktywnego oraz uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Hospitalizacja w przypadku najcięższych zatruć trwa od kilku do kilkunastu tygodni, a badaniu i kontroli powinny się poddać wszystkie osoby, które jadły potrawę z grzybami, a nie tylko te, które mają objawy zatrucia. (kr)