Aktualności | Gliwice podzielone na okręgi wyborcze

Gliwice podzielone na okręgi wyborcze

Gliwice podzielone na okręgi wyborcze

Opublikowane: 28.03.2018 / Sekcja: Miasto 

Jesienią w całym kraju odbędą się kolejne wybory samorządowe, podczas których m.in. gliwiczanie wyłonią prezydenta miasta oraz miejskich radnych.

Choć termin głosowania nie jest jeszcze znany, Rada Miasta Gliwice – zgodnie z wymogami ustawowymi – uchwaliła na czwartkowej sesji podział miasta na okręgi wyborcze, ustaliła ich granice i numery oraz liczbę radnych wybieranych do RM w każdym okręgu.

Rada Miasta zobowiązana była do dokonania podziału Gliwic na okręgi wyborcze do 1 kwietnia. Przy wyznaczaniu okręgów wzięto pod uwagę m.in. liczbę mieszkańców. 31 grudnia 2017 r. w stałym rejestrze wyborców w Gliwicach było zarejestrowanych 169 130 osób. Jesienią gliwiczanie wybiorą do Rady Miasta 25 osób, czyli tyle co obecnie.

1, 2, 3, 4… W którym okręgu zagłosujesz?

Podczas wyborów utworzone zostaną 4 okręgi wyborcze. W okręgu nr 1 (Brzezinka, Czechowice, Kopernik, Łabedy, Wojska Polskiego) mieszkańcy wybiorą 6 radnych, w okręgu nr 2 (Obrońców Pokoju, Szobiszowice, Śródmieście, Zatorze, Żerniki) – 7 radnych, w okręgu nr 3 (Baildona, Ligota Zabrska, Politechnika i Sośnica) – 5 radnych, a w okręgu nr 4 (Bojków, Ostropa, Sikornik, Stare Gliwice, Trynek, Wilcze Gardło, Wójtowa Wieś) – 7 radnych.

Kiedy wybory?

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że wybory samorządowe 2018 powinny zostać rozpisane między 9 października a 17 listopada. W grę wchodzą więc trzy niedziele: 21 października, 28 października albo 4 listopada. PKW poinformowała również, że Prezes Rady Ministrów powinien zarządzić wybory w okresie pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia.

Wybory samorządowe zarządza Prezes Rady Ministrów nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad – podkreślono na stronie internetowej PKW.

Kadencja upływa 16 listopada

Kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada. Dotychczas Kodeks wyborczy stanowił, że wybory samorządowe odbywały się w ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad.

Zgodnie z najnowszą zmianą w Kodeksie, datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad.