Energiczni Seniorzy z Trynku…

Uaktualniono: 04.03.2016 / Sekcja: / drukuj / pdf

Wszystko zaczęło się od realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach projektu „Czas na zmiany”, w ramach którego zachęcano mieszkańców do wyjścia z domu i spotkań z innymi mieszkańcami.

Powstał Klub Seniora Trynek, w którego szeregi ciągle wstępowały nowe osoby, bo każda już należąca zachęcała, namawiała kolejną.

Jedna werbowała drugą – wspomina Danuta Tafil, liderka klubu. Spotkania nabrały rozmachu i po zakończeniu projektu Klub postanowił działać dalej. Członkinie wybrały spośród siebie liderkę i nawiązały kontakt z Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych, a dzięki niemu z innymi Klubami Seniora w Gliwicach.

Klub Seniora Trynek jest bardzo dobrze zorganizowany. Jedna z pań, Ewa Stańczewska, regularnie przeszukuje Internet i jest na bieżąco z ofertą ciekawych warsztatów, wystaw, wycieczek. Elżbieta Kasprzyk, Eryka Olszewska oraz Irena Matuszczak prowadzą zajęcia z rękodzieła, a Ola Lipska organizuje wspólne wyjścia nordic walking.
W poniedziałek uczymy się angielskiego, we wtorek mamy nordic walking, w środę spotkania tematyczne np. z dietetyczką, kosmetyczką, psychologiem, Strażą Miejską, a w czwartek warsztaty z rękodzieła – wymienia Danuta Tafil, liderka klubu. Początkowo klub spotykał się od poniedziałku do środy, ale okazało się, że należy do niego tak wiele fanek rękodzieła, że konieczne było zorganizowanie regularnych warsztatów także w czwartki. – Chodzimy też do kina, do muzeum, na wystawy. Mamy głowy pełne pomysłów, więc na brak zajęć czy nudę nie narzekamy, raczej na to, że miesiąc jest za krótki – śmieją się członkinie.

Klub Seniora spotyka się w lokalu Rady Osiedla Trynek, który mieści się w Zespole Szkół Samochodowych. Członkinie są także w stałym kontakcie ze Szkolnym Klubem Wolontariatu z Gimnazjum nr 4, z którym przygotowały kartki świąteczne sprzedawane potem na kiermaszu świątecznym. Dochód przeznaczony był na rzecz Domu Małego Dziecka. Bliska relacja łączy je także ze Stowarzyszeniem „Podajmy Sobie Ręce”.  Wspólne świętowanie Dnia Babci jeszcze dzisiaj wspominają ze wzruszeniem.

Seniorzy mają wiele planów na bliższą i dalszą przyszłość. Jednym z pomysłów jest udział w pikniku osiedlowym „Pozytywny Trynek”. Pojawił się także pomysł  założenia stowarzyszenia promującego rękodzieło. – Mogłybyśmy  pozyskać środki unijne na kultywowanie dawnych technik, zapraszać artystów, którzy pracują na krepinie czy robią makramy, uczyć się tego, tworzyć, a potem organizować kiermasze rękodzieła – mówi Irena Matuszczak. Hasłem Klubu jest „Damy radę!” – jego członkinie są bardzo energiczne, więc nie ma dla nich rzeczy niemożliwych! Kontakt: tel. 609 528 960, seniortrynek@wp.pl, profil „Klub Seniora Trynek w Gliwicach” na www.facebook.pl

Anita Szczecina, Monika Wojdowska-Krawczyk

Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking