Betlejemskie Światło Pokoju już w Gliwicach!

Dodano: 21.12.2015 / Sekcja: / drukuj / pdf

Z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego w Palestynie dotarło do Gliwic. Wczoraj wieczorem na gliwickim Rynku harcerze ZHP Hufca Ziemi Gliwickiej przekazali Światło Pokoju przedstawicielom gliwickiego duchowieństwa i samorządu.

„Zauważ Człowieka” – to hasło przewodnie tegorocznej idei przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Lampiony ze Światłem Pokoju z rąk harcerzy odebrali: ks. infułat Konrad Kołodziej (w imieniu gliwickiego duchowieństwa) oraz sekretarz Gliwic, Andrzej Karasiński (w imieniu gliwickiego samorządu). Tłumnie zebrani na Rynku gliwiczanie wysłuchali też świątecznych życzeń oraz koncertu kolęd i pastorałek.

/Betlejemskie Światło Pokoju przekazane przedstawicielom gliwickiego duchowieństwa i samorządu - fot. Z. Daniec/

/Tłumnie zebrani na Rynku gliwiczanie wysłuchali świątecznych życzeń i wspólnie kolędowali - fot. Z. Daniec/

Betlejemskie Światło Pokoju jest rozpalane w Grocie Narodzenia Pańskiego, uważanej za miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Stamtąd rozpoczyna swoją drogę, by w okresie przed Bożym Narodzeniem dotrzeć do najdalszych zakątków świata.

/Betlejem. Tłumy wiernych przed wejściem do Groty Narodzenia Pańskiego - fot. A. Sosnowski/

/Betlejem. Grota Narodzenia Pańskiego. To tutaj, zgodnie z wierzeniami, na świat przyszedł Jezus Chrystus - fot. A. Sosnowski/

To symbol zrozumienia, by mimo różnic poglądów, konfliktów z którymi boryka się m.in. właśnie Palestyna, dotrzeć z przesłaniem pokoju do jak największej liczby ludzi – tłumaczy podharcmistrz Patryk Rempała, komendant hufca ZHP Ziemi Gliwickiej. W naszym kraju zagościło już po raz 25, a jego tegorocznej wędrówce przyświeca hasło „Zauważ Człowieka”. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło też do Gliwic. 13 grudnia w Zakopanem członkowie Związku Harcerstwa Polskiego odebrali je z rąk słowackich skautów, a z początkiem tygodnia rozpoczęli przekazywanie go na terenie naszego powiatu.

/Harcerze ZHP Ziemi Gliwickiej w Zakopanem tuż po odebraniu Betlejemskiego Światła Pokoju - fot. M. Gerlic/

Betlejemskie Światło Pokoju trafia do kościołów, domów dziecka, hospicjów, jednostek straży pożarnej czy policji.  – Członkowie Związku Harcerstwa Polskiego przekazują to Światło również poza granice naszego kraju: na Ukrainę, Litwę, Białoruś, do Rosji. Delegacja harcerzy, a wśród nich członkowie gliwickiego hufca, wypłynęła też w rejs żaglowcem, żeby przekazać je również skautom z Danii i Szwecji – dodaje Patryk Rempała.

/Betlejemskie Światło Pokoju w lampionach, na świątecznym stole - fot. K. Magiera/

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking