Aktualności | Bądź aktywny! Rozwijaj pasje!

Bądź aktywny! Rozwijaj pasje!

Bądź aktywny! Rozwijaj pasje!

Opublikowane: 10.01.2018 / Sekcja: Miasto 

Gliwiccy seniorzy od lat korzystają z coraz bogatszej, miejskiej oferty zajęć i wsparcia dla starszych mieszkańców. Co przyniesie im 2018 rok? Propozycji – w większości całorocznych – jest mnóstwo.

Po pierwsze: DOBRA KONDYCJA

Do aktywnego trybu życia zachęcą w tym roku m.in. zajęcia sportowe organizowane w różnych dzielnicach miasta w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. W ofercie będzie można znaleźć np. treningi fitness i aerobik dla kobiet w wieku dojrzałym oraz cykliczne rajdy rowerowe. W kwietniu ruszy cykl aqua aerobiku dla seniorów na basenach „Mewa” i „Delfin” oraz w krytej pływalni w SP nr 28 przy ul. M. Strzody. Zajęcia mają trwać do końca roku. W okresie od czerwca do września w parku Chopina będą natomiast prowadzone treningi tai-chi na trawie, do skorzystania z których organizatorzy zachęcają również seniorów. Nie zapominajmy o siłowniach pod chmurką, których nie brakuje na gliwickich osiedlach i w parkach!

ZDROWIE też jest ważne!

Bezpłatne badania i konsultacje lekarskie, a także całoroczne wykłady fachowców w ramach miejskiej akcji Zdrowe Gliwice w CH Forum przy ul. Lipowej i w Centrum Kulturalno-Sportowym „Łabędź” przy ul. Partyzantów to już gliwicka tradycja. Dla nieobecnych przygotowano „wirtualne spotkania” ze specjalistami na stronie www.gliwice.eu (zakładka Zdrowie i pomoc społeczna, odnośnik Ochrona i promocja zdrowia). Miasto promuje też ideę zakładania i prowadzenia czerwonych „Segregatorów Życia” zawierających najważniejsze informacje o stanie zdrowia ich właścicieli. Można je bezpłatnie odbierać na stanowisku Konsultanta Osób Niepełnosprawnych w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa. Z kolei jesienią w Centrum Wolontariatu przy Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Zwycięstwa 1) wystartują „Spotkania ze zdrowiem psychicznym”. Zaplanowano cztery odczyty, raz na dwa miesiące.

Udzielaj się! DYSKUTUJ

Okazją do wartościowych rozmów niech będą warsztaty i wykłady organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, 17 oddziałów Klubów Seniora oraz Centrum Wolontariatu przy GCOP. W styczniu w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki odbywa się cykl spotkań z zakresu psychologii pod hasłem „Czego możemy nauczyć się od Małego Księcia?”. W filii MBP przy ul. Partyzantów przewidziano całoroczne „Czytelnisko” i Dyskusyjny Klub Książki (obecny także w oddziałach przy ulicach Syriusza i Przedwiośnie), a w filiach przy ul. Syriusza i Perkoza – „Klub brydżowy”. Cykliczne, zazwyczaj comiesięczne spotkania tematyczne seniorów będą organizować oddziały MBP przy pl. Jaśminu, ul. Perkoza i Bernardyńskiej, a także (w swoich siedzibach) Kluby Seniorów i Centrum Wolontariatu przy GCOP.

Rozwijaj PASJE, zacieśniaj WIĘZI

Do kalendarza miejskich imprez na stałe wpisało się wrześniowe wydarzenie o rodzinnym charakterze – Rodzinny Piknik Seniora. Jest świetną okazją do spotkań towarzyskich i wspólnej zabawy, bo w programie nie brakuje konkursów, zawodów sportowych, warsztatów, treningów, koncertów czy pokazów. Seniorów, którzy chcieliby w tym roku zrobić „coś więcej” i np. spróbować swoich sił na scenie, zaprasza Grupa Teatralna Seniorów przy Centrum Organizacji Kulturalnych „Perełka” (ul. Studzienna). Uzdolnionych muzycznie (zarówno grających na instrumentach, jak i śpiewających) skupia natomiast Zespół Muzyczny Seniorów „Młodzi duchem”. Społecznicy z powołania mogą dołączyć do Akademii Wolontariatu Seniora lub pań z grupy Baśniowych Babć, które odwiedzają gliwickie przedszkola. Informacji o działaniach dla i na rzecz seniorów warto szukać na stronie www.gcop.gliwice.pl w zakładce „Strefa Seniora”.

Poszerzaj horyzonty. ŁAM STEREOTYPY!

Niebanalne cykle wykładów, zajęcia oraz wycieczki organizuje od lat m.in. gliwicki Uniwersytet Trzeciego Wieku (www.utw.gliwice.wordpress.com). „Seans Seniora” w Kinie AMOK to z kolei cykl projekcji filmowych, przeznaczony specjalnie dla dojrzałych widzów, zaś „Opera nie gryzie” – nowy punkt w programie zajęć kulturalnych w COK „Perełka”. Dla tych, których niespecjalnie pociąga X Muza, a woleliby raczej sprawniej poruszać się w świecie wirtualnym, Biblioteka Centralna oraz filia MBP przy ul. Partyzantów szykują w tym roku bezpłatne warsztaty z zakresu edukacji medialnej i cyfrowej. Wsparcie w cyfrowym świecie będzie również nieść Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości oraz GCOP w ramach kontynuacji cotygodniowego projektu „Facebook łączy pokolenia”.

RADŹ SIĘ fachowców!

W okresie rozliczeń podatkowych każdy gliwicki senior będzie mógł skorzystać z fachowego wsparcia w COK „Perełka”. W tym roku przewidziano 10 spotkań. Potrzebujesz nieodpłatnej pomocy prawnej? Zgłoś się do gliwickiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który na 12 najbliższych miesięcy zaplanował co najmniej 200 porad prawnych, oraz do biblioteki Centralnej i filii MBP przy ulicach Perkoza i Bernardyńskiej. Semiorzy powyżej 65. roku życia mogą też skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej w wyznaczonych placówkach (ich adresy mozna znaleźć na bip.gliwice.eu w bocznej zakładce NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA). Specjalistyczne poradnictwo dla osób starszych znajdujących się w sytuacji kryzysowej to natomiast domena Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Sikorskiego. Pracownicy OIK udzielają wsparcia w swojej siedzibie oraz w miejscu zamieszkania klienta.

Jeśli trzeba, nie wahaj się – KORZYSTAJ Z POMOCY!

Całoroczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania klienta (a także gorące posiłki i zabezpieczenie przed zimnem) zapewnia od lat Ośrodek Pomocy Społecznej. Gliwiccy seniorzy znajdą też wsparcie i ciekawą ofertę zajęć w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Derkacza i w Dziennych Domach Pomocy Społecznej przy ulicach Kozielskiej i Pszczyńskiej. Ośrodki te łamią stereotypowe wyobrażenia o instytucji DPS. Pozwalają m.in. odkrywać i rozwijać indywidualne pasje, dając szansę rozpoczęcia nowego, satysfakcjonującego etapu w życiu.