32 nowe mieszkania

Uaktualniono: 08.03.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

fot. UM Gliwice

32 mieszkania przy ul. Opolskiej 8 są gotowe. Dziś klucze do własnego M nowym lokatorom wręczył prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Inwestycję o wartości 6,6 mln zł zrealizował ZBM I TBS.

Przy ul. Opolskiej powstały dwa czterokondygnacyjne bloki z mieszkaniami 1-, 2- i 3-pokojowymi o powierzchni od 33,40 do 86,70 m2. W blokach znajdują się windy, a w każdym mieszkaniu balkon, a na najniższych kondygnacjach przydomowe ogródki. Mieszkania mają standard TBS, co oznacza, że są wykończone i gotowe do wprowadzenia – ściany są białe, na podłogach znajdują się panele, w łazienkach sanitariaty, a w kuchniach kuchenki.

- Podnosimy poprzeczkę w budownictwie mieszkaniowym, montujemy m.in. solary i windy w czterokondygnacyjnych budynkach. Wszystko po to, by lokatorom lepiej się mieszkało - mówił podczas przekazania kluczy Andrzej Tomal, prezes ZBM I TBS w Gliwicach.

Co ważne budynki są energooszczędne, wyposażone w kolektory słoneczne wspomagające instalacje ciepłej wody i hybrydową wentylację. Z myślą o mieszkańcach od strony CH Forum przestrzeń zamknięto ekranem akustycznym. Zadbano również o infrastrukturę – na działkę prowadzą dwa wjazdy (z ulic Opolskiej i Witkiewicza), a do dyspozycji nowych lokatorów przy Opolskiej są 93 miejsca parkingowe. Zadbano też o zieleń, a dla najmłodszych lokatorów przygotowano plac zabaw. Mieszkania są przeznaczne pod wynajem z możliwością wykupu w przyszłości na własność.

- Wskutek wadliwej ustawy o najmie lokali i uprawnieniach lokatorów, w Polsce nie buduje się obecnie mieszkań na wynajem. A takie są potrzebne, ponieważ nie wszyscy mogą kupić lokal na wolnym rynku. Duże inwestycje odbywają się w hurtowej skali, co oznacza, że rzadko zabudowywane są luki w zabudowie miasta. Plomby budują głównie firmy komunalne - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

budynek przy Opolskiej

Inwestycja o wartości 6, 6 mln zł została sfinansowana ze środków własnych ZBM i TBS oraz Miasta Gliwice. Generalnym wykonawcą było: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budownictwa Sp. z o.o. Dębno, a projekt budynku wykonało Przedsiębiorstwo Ekologiczne MARKO Marek Masłowski – Pracownia Projektowa z Wrocławia.

To nie koniec

Dotychczas ZBM I TBS wybudował w Gliwicach 753 mieszkania. Ale to nie koniec – w realizacji i planach są już kolejne inwestycje.

Trwa budowa dwóch budynków wielorodzinnych pomiędzy ul. Kujawską, Św. Jacka, Górną i Samotną. Powstaje tam 96 mieszkań oraz 59 miejsc postojowych w garażu wielopoziomowym. Inwestycja powinna być gotowa w 2020 r. Budujemy też obiekt mieszkalno – usługowego przy ul. Opolskiej 12. Powstaje tam 40 mieszkań z garażem podziemnym. Ta inwestycja również ma być gotowa w 2020 r. Kolejny projekt to budynek mieszkalno–usługowy przy ul. Górnej. Do 2020 r. w tej lokalizacji oddamy do użytku 12 mieszkań – wylicza Krzysztof Semik z ZBM I TBS. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking