Aktualności | 30 lat ciągłego rozwoju

30 lat ciągłego rozwoju

30 lat ciągłego rozwoju

Opublikowane: 03.06.2019 / Sekcja: Miasto 

Śląskie Centrum Logistyki S.A. świętuje 30-lecie działalności. W ciągu trzech dekad spółka, w której większość udziałów ma Miasto Gliwice, wyrosła na lidera branży logistycznej. Zapewnia swoim kontrahentom przestrzeń magazynową, wolny obszar celny oraz dostęp do trzech rodzajów transportów: drogowego, kolejowego i wodnego śródlądowego.

W Gliwicach branża logistyczna rozwija się bardzo dobrze. Wpływa na to m.in. położenie miasta w pobliżu autostrad A1 i A4, które zapewniają szybkie połączenie z Warszawą, Berlinem, Budapesztem czy Wiedniem, a także dostęp do wykwalifikowanych kadr. To dobre miejsce dla firm logistycznych,  jak Śląskie Centrum Logistyki S.A.

Spółka rozpoczęło działalność w 1989 r. jako Śląski Wolny Obszar Celny SA. Spółka została powołana do utworzenia i organizowania wolnego obszaru celnego oraz zarządzania i administrowania portami śródlądowymi w Gliwicach i Kędzierzynie-Koźlu. W 2002 r. została zmieniona nazwa na  Śląskie Centrum Logistyki SA, a Miasto Gliwice wniosło aportem teren i nieruchomości gliwickiego portu, stało się też jej większościowym akcjonariuszem. Kapitał zakładowy spółki wynosi 39,8 mln zł, miasto ma w niej 77,7 % akcji.

30-lecie istnienia spółki obchodzono w Arenie Gliwice. W uroczystej gali uczestniczył zastępca prezydenta Gliwic Adam Neumann, który odczytał w imieniu prezydenta Zygmunta Frankiewicza  list gratulacyjny. – Miasto Gliwice jako główny akcjonariusz nieustannie wspierało i wspiera rozwój Śląskiego Centrum Logistyki. Razem budujemy ścieżki rozwoju. W ciągu 30 lat działalności ŚCL SA. ugruntowało swoją pozycję w branży logistycznej. Sukcesy firmy są owocem właściwego wykorzystania i ciągłej rozbudowy dostępnej infrastruktury z portem śródlądowym i bocznicą. Szczególne znaczenie miała obecność wykwalifikowanej kadry zarządzającej i jej wyjątkowa zdolność do sukcesywnego rozwoju przedsiębiorstwa – mówił podczas gali Adam Neumann.

Logistycznie najlepsi

Śląskie Centrum Logistyki S.A. dynamicznie się rozwija i osiąga dobre wyniki finansowe. Od 2004 r. spółka zainwestowała w infrastrukturę, sprzęt przeładunkowy i transportowy oraz oprogramowanie około 120 mln zł. Za swoją działalność otrzymała miedzy innymi medal europejski BCC oraz medal Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej za szczególne osiągnięcia w dziedzinie gospodarczej, rozwoju regionu, wprowadzeniu nowych rozwiązań i technologii. Została też wyróżniona nagrodą  „Marka Śląskie” przez Marszałka województwa śląskiego a także wielokrotnie tytułem „Gazela Biznesu” przez ogólnopolski dziennik „Puls Biznesu”.

Spółka zatrudnia przy ul. Portowej 160 osób. Oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie transportu, spedycji, przeładunku oraz logistyki drogowej, kolejowej i wodnej śródlądowej.  W gliwickim porcie rocznie przeładowywanych jest około 250 tys. ton węgla. Przez  teren spółki przejeżdża rocznie około 40 tys. wagonów kolejowych i około 130 tys. ciężarówek.

Multimodalność jest jednym z atutów naszej firmy. Dostęp do autostrad  A1 i A4, Drogowej Trasy Średnicowej, głównych szlaków połączeń kolejowych oraz Odrzańskiej Drogi Wodnej w postaci portu śródlądowego i kanału gliwickiego jest nie do przecenienia dla sektora usług logistycznych. Dzięki temu budujemy trwałą przewagę konkurencyjną nad innymi firmami z branży logistycznej – powiedział „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice” Robert Goc, dyrektor ds. Rozwoju w ŚCL SA.

ŚCL SA przyszłości

Spółka planuje kolejne inwestycje. Jeszcze w tym roku rozpocznie się rozbudowa magazynu na wyroby stalowe. Do 2020 r. jego powierzchnia zwiększy się do 7 760 m2. Powiększy się też flota  – spółka planuje zakup kolejnych 10 aut, co oznacza, że pod „banderą”  będzie jeździć 35 samochodów. –Planujemy dalszy rozwój firmy, szczególnie w obszarach transportu kolejowego i intermodalnego, a w szczególności zaawansowanych projektów logistycznych łączących kilka rodzajów transportu. Wyjątkowy zespół pracowników, prawdziwych ekspertów, dobra komunikacja, doskonała infrastruktura punktowa, lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie specjalnych stref ekonomicznych i tysięcy firm produkcyjnych i usługowych sprawia, że Śląskie Centrum Logistyki. jest ważnym elementem globalnej sieci logistycznej - mówi Jerzy Zachara, prezes Zarządu ŚCL SA. podsumowując 30 lat działalności przedsiębiorstwa. (mf)

 

suwnice