Aktualności | Pamiętamy o Różewiczu

Pamiętamy o Różewiczu

Pamiętamy o Różewiczu

Opublikowane: 09.10.2015 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

Gliwicki samorząd oraz uczniowie i nauczyciele V LO upamiętnią gliwicki okres twórczości Tadeusza Różewicza. Na kamienicy przy ul. Zygmunta Starego 28, w której mieszkał poeta, 9 października odsłonięta zostanie wyjątkowa tablica.

 „Na miłość Boską, co Pan tam robi w tych Gliwicach?” – Julian Tuwim nie mógł zrozumieć dlaczego Tadeusz Różewicz wyjechał z Krakowa i w 1949 roku zamieszkał w nieznanym mieście. Choć poeta czuł się tu nieraz samotny, oddalony od przyjaciół, gliwicki okres był dla niego bardzo znaczący. Spędził w naszym mieście dwadzieścia lat. Tutaj wziął ślub z Wiesławą Kozłowską, tu urodzili się jego dwaj synowie: Kamil i Jan, tutaj powstały setki wierszy, a także poematy i dramaty, wśród nich „Kartoteka” czy „Stara kobieta wysiaduje”.

O gliwickich latach Tadeusza Różewicza miasto przypominało przy wielu okazjach. Po odrodzeniu się polskiego samorządu poeta otrzymał od Rady Miejskiej pierwszy w powojennej historii tytuł Honorowego Obywatela Gliwic. Choć nie lubił publicznych występów, w 1995 roku dyplom odebrał osobiście. Dziękował wszystkim gliwiczanom, wśród których mógł żyć jak w rodzinie i dzięki którym Gliwice stały się bliskim jego sercu miastem.

Potem wielokrotnie mieliśmy okazję do wspominania, do refleksji płynących z jego twórczości, do wsłuchiwania się w jego mądre słowa pełne niczym nieupiększonej prawdy. Gliwice nie zapominały. Na zlecenie miasta powstał m.in. film dokumentalny „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza”, organizowano różnorodne spotkania i imprezy artystyczne z udziałem wybitnych aktorów.

Tym razem wspólnie z miastem działania podjęło V Liceum Ogólnokształcące. Datę wybrano nieprzypadkowo, bo 9 października Tadeusz Różewicz obchodziłby kolejne urodziny. Tego dnia o godz. 17.00 na kamienicy przy ul. Zygmunta Starego 28 odsłonięta zostanie pamiątkowa kompozycja przestrzenna wykonana przez prof. Krzysztofa Nitscha, upamiętniająca gliwicki okres życia i twórczości tego wybitnego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty.

Miejska uroczystość będzie częścią obchodów 70-lecia szkoły przy ul. Górnych Wałów (z inicjatywy społeczności tej placówki powstała pamiątkowa tablica). Szczegółowy plan uroczystości można znaleźć na stronie internetowej www.vlo.gliwice.pl. (al)

W tym domu mieszkał Tadeusz Różewicz. Fot. Arch. UM