Aktualności | Dni Muzyki Organowej

Dni Muzyki Organowej

Dni Muzyki Organowej

Opublikowane: 22.05.2015 / Sekcja: Miasto  Kultura 

W najbliższą niedzielę rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach. To najstarsza tego typu impreza – dedykowana muzyce organowej, kantatowo-oratoryjnej i dawnej – na Górnym Śląsku.

Przed nami kolejna – dwudziesta szósta już – edycja. Przez osiem majowych dni będziemy spotykać się w gliwickich kościołach i słuchać występów artystów z kraju i zagranicy.

Tegoroczna edycja „Dni Muzyki Organowej”, choć nie będzie tak bogata, jak ubiegłoroczna jubileuszowa, to – jak zawsze – zachowa swój wysoki poziom artystyczny. Wzorem lat ubiegłych festiwal rozpocznie i zakończy się koncertami kantatowo-oratoryjnymi. – Wystąpią dobrze znane gliwickiej publiczności zespoły: Chór Filharmonii Śląskiej, który zaprezentuje się podczas koncertu inauguracyjnego oraz soliści z zespołu Wrocławskich Kameralistów, którzy wystąpią jako Stoltzer Ensemble – obrawszy sobie za patrona dolnośląskiego kompozytora doby renesansu, urodzonego w Świdnicy Thomasa Stoltzera. Ów wrocławski duchowny, był twórcą pierwszego w światowej historii muzyki wielogłosowego Te Deum, które zabrzmi jako ostatni utwór tegorocznego festiwalu – zapowiada Wojciech Różak, dyrektor naczelny i artystycznym festiwalu. – O ile koncert finałowy będzie miał charakter dziękczynny, o tyle inauguracyjny będzie naszym błagalnym wołaniem „Da pacem, Domine, in diebus nostris… – Daj pokój Panie, w naszych dniach…” z racji 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Na kolejne dni festiwalu zaplanowano recitale organowe w wykonaniu uznanych wirtuozów, w większości profesorów europejskich akademii muzycznych. W tym gronie znaleźli się: Wolfgang Reisinger z Wiednia, Benjamin Righetti z Lozanny, Wacław Golonka z Krakowa, Volodymyr Koshuba z Kijowa oraz Stefan Engels z Lipska. Warto dodać, że wszyscy tegoroczni wykonawcy wystąpią w Gliwicach po raz pierwszy. – Ich koncerty odbędą się w trzech gliwickich kościołach, które dysponują unikalnymi w skali nie tylko kraju, ale i Europy instrumentami – dodaje Wojciech Różak.

Nie zabraknie również Wycieczki Szlakiem Organów Górnego Śląska, którą – podobnie, jak w ubiegłych latach – poprowadzi prof. Julian Gembalski z Katowic. Jej uczestnicy odwiedzą świątynie w Knurowie, Orzeszu, Mikołowie i Bieruniu Nowym. Zaplanowane zostały również koncerty promocyjne studentów Akademii Muzycznych z Gdańska i Katowic, a także uczniów klas organów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II Stopnia w Gliwicach. – Po raz kolejny, dzięki współpracy z Centrum Kultury Zamek w Toszku oraz tamtejszą parafią św. Katarzyny Aleksandryjskiej, jeden z koncertów odbędzie się na wspaniałych, odrestaurowanych organach Moritza Roberta Müllera, jakimi dysponuje toszecka parafia – zapowiada Wojciech Różak. – W imieniu całego naszego zespołu, życzę wszystkim słuchaczom głębokich przeżyć natury zarówno artystycznej, religijnej, jak i estetycznej. Ufam też, że swoista synteza piękna architektury wnętrz gliwickich i śląskich świątyń z pięknem muzyki w nich rozbrzmiewającej, stworzy nam okazję do kontemplacji i zadumy, da nam doświadczyć przeżycia tego, co starożytni grecy nazywali „katharsis”, czyli oczyszczającej mocy sztuki – podsumowuje dyrektor festiwalu.

Projekt dofinansowano ze środków finansowych Budżetu Miasta Gliwice oraz Samorządu Województwa Śląskiego. Szczegółowe informacje o festiwalu i biletach na koncerty – www.dmo.gliwice.pl.