Aktualności | Klejnoty i uczucia

Klejnoty i uczucia

Klejnoty i uczucia

Opublikowane: 17.02.2017 / Sekcja: Kultura 

Sekretnik z diamentowym monogramem, bransoleta ze szmaragdem,  ametystowa brosza – 17 lutego  odbędzie się otwarcie wystawy, na której po raz pierwszy zaprezentowana zostanie biżuteria dawna ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

Brosza wisior z gołębiem, 2. poł. XIX w; Europa Środkowa; złoto, rauty diamentowe; repus, sztanca odlew, cyzelunek, cięcie, grawerunek. Charakterystyczna dla biżuterii XIX wieku była wielofunkcyjność, stąd obiekt opatrzony i szpilą i zawieszką. Znamienny jest symbol – gołębia, jako signum miłości i wierności oraz łagodności. To ideał charakterologiczny XIX-wiecznej niewiasty... Pomimo późnej datacji utrzymany w stylistyce biedermeieru (fot. archiwum Muzeum w Gliwicach)

Zobaczyć będzie można kosztowności,  których twórcy inspirowali się grecko-rzymską starożytnością, sięgając do motywów z antycznej mitologii, nie zabraknie biżuterii z kości słoniowej, kompletów złożonych z kolczyków i broszy bądź kolii czy naszyjnika,  a także biżuterii sentymentalnej.  Pełniła ona – obok funkcji ozdoby - rolę nośnika ważnych i osobistych treści. Za jej pośrednictwem wyrażano miłość, przyjaźń czy żal po stracie ukochanej osoby. W przypadku biżuterii sentymentalnej w oprawach z drogocennych kruszców i szlachetnych kamieni często umieszczano plecionki z włosów bliskich, nadając klejnotom charakter prywatnych relikwiarzy. Na przykład oczko pierścionka z wzorem uplecionym z włosów zatopionych w masie szklanej w otoczeniu pereł i złota. Ekspozycja dostępna będzie dla publiczności do 4 czerwca 2017 roku. Jej kuratorem jest  dr Dagmara Wójcik z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego.

Brosza w kształcie trójliścia, ok. 1860 r; Austria?; złoto, emalia żłobkowa, metal; sztanca, lutowanie, emaliowanie, grawerunek. Floralny motyw winorośli wpisano tu w motyw le trèfle – koniczynki – symbol szczęścia, pomyślności, dobrej wróżby. Pomimo późnej datacji utrzymany w stylistyce biedermeieru (fot. archiwum Muzeum w Gliwicach)

Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Otwarciu towarzyszyć będzie koncert muzyki harfowej w wykonaniu Agnieszki Kaczmarek-Bialic. W rolę „duchów epoki” wcielą się członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”.

(Muzeum w Gliwicach)