„Gliwickie familoki”
Opublikowane: 12.10.2022 / Sekcja: WykładCzas wydarzenia: 20.10.2022 18:00:00
Miejsce wydarzenia: Stacja Artystyczna Rynek (Rynek 4‒5)
Organizator: Stacja Artystyczna Rynek Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Stacja Artystyczna Rynek oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na prelekcję „Gliwickie familoki”, która odbędzie się w czwartek 20 października, początek o godzinie 18:00, wstęp wolny. Gliwice nie kojarzą nam się z typowymi koloniami robotniczymi, takimi jak chociażby Nikiszowiec czy Zandka, jednakże nawet tu odnaleźć możemy ciekawe przykłady familoków.
Pierwsze domy robotnicze powstały w Gliwicach pod koniec XVIII wieku, tuż przy nowo powstałej Królewskiej Hucie. Pierwsze budynki przeznaczone dla pracowników zakładu były raczej skromne i proste. Rozwój przemysłu sprawił, że osiedla robotnicze zaczęły powstawać w różnych częściach miasta – na Zatorzu, w Szobiszowicach, dzielnicy Hutniczej czy ulicy Pszczyńskiej.
Co ciekawe, przy Pszczyńskiej i w Sośnicy powstają kompleksy kopalniane zaprojektowane przez słynnych architektów Zillmannów, twórców znanego Nikiszowca i Giszowca – zresztą gliwickie familoki swoim kształtem przypominają nieco słynny katowicki Nikisz. Podczas spotkania dowiemy się zarówno tego, gdzie w Gliwicach powstały familoki i co z nich pozostało, a także tego, kto w nich mieszkał i dlaczego gliwickie kolonie robotnicze są dziś tak mało znane.
Prowadzącym spotkanie będzie Kamil Iwanicki, znawca historii śląskich familoków, inicjator projektu „Familoki”. Organizatorem spotkania jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Projekt sfinansowany ze środków Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.