Spektakl "Totus tuus - misterium muzyczne"
Opublikowane: 29.04.2014 / Sekcja: KulturalneCzas wydarzenia:
Miejsce wydarzenia: kościół pw. Wszystkich Świętych
Organizator: Stowarzyszenie Kulturalne Pro-Scenium Teatr A z Gliwic
Totus tuus... - spektakl, nazwany w podtytule "muzycznym misterium" odwołuje się do wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji hymnografii, poświęconej Maryi; Twórców interesuje nie tyle ścisły wykład mariologii, co raczej recepcja życia Maryi, ludzkiej matki Boga. Pojawiające się w spektaklu wątki biograficzne z życia Jana Pawła II, biografii tyleż zobowiązującej moralnie (sylwetka wybitnego człowieka), co wyrastającej z szerzej pojętego tła historyczno – społecznego, mają uwypuklić proces dojrzewania Wojtyły do wypowiedzenia w myśl nabożeństwa św.Ludwika Marii Grignion de Montfort, słów zawierzenia Matce Boga: Totus Tuus (Cały Twój).
Przygotowanie spektaklu zakładało prowadzenie badań terenowych na Podhalu. W tym celu zarejestrowane zostało stricte folklorystyczne wykonanie Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny oraz unikatowych pieśni maryjnych z Podhala. Twórcy zaprosili do współpracy najstarszych wykonawców z uznanego na Podhalu zespołu "Regle" z Poronina.
Jednocześnie pod okiem muzykologa i praktyka wykonawstwa muzyki bizantyjskiej, zespół Teatru "A" z Gliwic ( wsparty chórem W.S.D. w Elblągu) przygotował oryginalne wykonanie starogreckiego hymnu maryjnego "Akatyst ku czci Bogurodzicy". Dwa muzyczne światy, opracowywane i kompilowane przez śląskiego kompozytora Jacka Dzwonowskiego (kompozytor i kompilator nietuzinkowego projektu "Neuma" w wykonaniu Teatru "A"; muzyka ze spektaklu została wydana na płycie CD) z założenia powinny interferować nowymi znaczeniami, przyczynić się do poszukiwania nowej jakości we współczesnej muzyce.
W warstwie tematycznej artyści gliwickiego Teatru "A" oraz zaproszeni do współpracy wyjątkowi twórcy postanowili sięgnąć do zapisków, dokumentów dotyczących przede wszystkim wcześniejszego okresu w biografii Karola Wojtyły, w przeświadczeniu, że wczesna śmierć ziemskiej Matki w duchowym wymiarze zbliża Karola do Matki Boga. Z „sepii fotografii i dokumentów” wyłania się obraz zwykłego człowieka, uwikłanego w dzieje swojego narodu, niezłomnego o tyle, o ile niezłomność definiujemy jako dorastanie do "zadań z człowieczeństwa". W tym znaczeniu mamy do czynienia z teatralnym "esejem o zwykłym człowieku".
Projekt pilotowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Pro – Scenium z Gliwic, realizowany jest przez twórców na stałe tworzących gliwicki Teatr „A”. Formacja teatralna z Gliwic w ciągu 18 lat działalności przygotowała blisko 30 premier repertuarowych, niezmiennie podejmując tematykę biblijną, sięgając do bogactwa Tradycji Chrześcijańskiej. Warto w tym miejscu wspomnieć m.in. zrealizowane z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Katolickiej Kirche in Note misterium o chrześcijańskich męczennikach XX w. Performace Pelikan, widowisko prezentowane podczas Światowych Dni Młodych w Koloni w 2005 r. i na Światowych Dniach Młodych w Madrycie w 2011 r., czy też wystawione w Katowickim Spodku 16 października 2013 r. Megawidowisko Franciszek – Wezwanie z Asyżu, któremu pobłogosławił Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie.
(więcej o Teatrze „A” na stronie: http://www.teatr-a.art.pl/).