Jan Paweł II na znaczkach Poczty Podziemnej
Opublikowane: 31.03.2014 / Sekcja: KulturalneCzas wydarzenia:
Miejsce wydarzenia: Sala wystawowa MBP pl. Inwalidów Wojennych 3
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna
Wernisaż: 25 kwietnia 2014 r., godz. 17.00
W okresie stanu wojennego emitowane były „podziemne” znaczki pocztowe. Spełniały one rolę propagandową, edukacyjną, ale i finansową – były cegiełkami, których zakup wspierał działania opozycji.
Z oczywistych względów nie były wprowadzane do oficjalnego obiegu. Znaczki te były drukowane nieoficjalnie, w konspiracji przez niezależne od władzy drukarnie, a za ich posiadanie i rozprowadzanie groziły szykany, a nawet więzienie. Znaczki często są jednobarwne, na słabym papierze i z nierówno obciętymi brzegami. Są także prawdziwe perełki, wspaniale opracowane graficznie, precyzyjne wydrukowane w druku wielobarwnym z bardzo precyzyjnie wykonanym ząbkowaniem.
Znaczki z lat 1983 -1986 są rzadsze i trudniej dostępne. Wynika to z niższych nakładów, które determinowane były używanymi technikami druku, jak również wpadek i konfiskat przez organy bezpieczeństwa. Niektóre z nich ocalały w kilkunastu egzemplarzach. Znaczki z tego okresu są oczywiście cenniejsze filatelistycznie.
Tematyka znaczków poczt podziemnych jest różnorodna: powstania, J. Piłsudski, II Rzeczpospolita, II wojna światowa, ruch oporu, zrywy wolnościowe po 1945 roku, działalność opozycji. Bogato reprezentowany jest humor w filatelistyce, gdzie w sposób karykaturalny przedstawia się gen. Jaruzelskiego i Urbana. Znaczny udział stanowią znaczki o tematyce religijnej, gdzie dominują znaczki poświęcone Janowi Pawłowi II. Właśnie te ostatnie można będzie zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Gliwicki Klub Kolekcjonerów i prezentowanej w Sali wystawowej MBP w Gliwicach. Impulsem do zaprezentowania publiczności tych zbiorów jest zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II.
o wystawie i kolekcji: http://kolekcje.strefa.pl/papiez/ Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki.