Pruskie kresy RP

Pruskie kresy RP

Opublikowane: 20.07.2012 / Sekcja: Kulturalne 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Kino Amok-Scena Bajka ul.Dolnych Wałów 3 

Organizator: Kino Studyjne AMOK 

 

  • Róża g. 16.15, 18.15, 20.15
  • Magnat g. 16.30, 19.30
  • Blaszany bębenek g. 15.30, 18.00, 20.30

BLASZANY BĘBENEK (Die Blechtrommel) Niemcy/Francja 1979 (2h20’)
r. Volker Schlöndorff, wyk. Angela Winkler, Daniel Olbrychski, Katharina Thalbach
Ekranizacja powieści Güntera Grassa jest kroniką życia małego Oskara a także protestem jednostki wobec koszmaru II Wojny Światowej. Dzieje głównego bohatera rozpoczynają się na kaszubskim kartoflisku, pod czterema spódnicami babki Anny. Przychodzi na świat w 1923 roku w Gdańsku. Nie dowiemy się kto był jego ojcem - czy mąż Agnieszki, niemiecki mieszczanin Alfred Matzerath, czy przyjaciel domu, Kaszub Jan Broński. W dniu swoich trzecich urodzin malec podejmuje decyzję, że z dorastaniem koniec. "Przypadkowo" spada ze schodów tak, by zatrzymanie wzrostu wydało się dorosłym najzupełniej naturalne. Nie przestaje jednak rozumieć... Tak zaczynają się niezwykłe dzieje Oskara, jednego z najniezwyklejszych bohaterów prozy europejskiej.
Nagrody: Złota Palma na MFF w Cannes, Oscar za najlepszy film zagraniczny.

MAGNAT Polska 1986 (2h50’)
r. Filip Bajon, wyk. Maria Gładkowska, Jan Nowicki, Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska
Saga rodu arystokratów niemieckich żyjących na ziemiach Górnego Śląska, pokazana na tle przełomowych wydarzeń dziejowych. Scenariusz powstał na podstawie historycznych przekazów związanych z rodem książąt pszczyńskich von Pless. Miłość, zdrada, walka o zachowanie rodowej fortuny i pozycji, dramaty i skandale oraz wzajemne relacje polsko-niemieckie i doniosłe wydarzenia dziejowe odciskające swoje piętno na losach jednostek tworzą fabułę filmu, której bohaterami są: Książę pszczyński, Hans Friedrich von Teuss XVII , jego żona Daisy, druga żona Mariscą de Bodege oraz synowie: Franzel, Bolko i Conrad.
Nagroda Specjalna Jury na FPFF w Gdyni. Złota Kaczka za najlepszą scenę miłosno-erotyczną z udziałem Grażyny Szapołowskiej i Bogusława Lindy

RÓŻA Polska 2011 (98’)
r. Wojciech Smarzowski, wyk. Agata Kulesza, Marcin Dorociński, Jacek Braciak, Kinga Preis
Film ukazuje powojenne losy ludzi pozostałych oraz nowo przybyłych na tzw. tereny odzyskane, którzy ciężko doświadczeni przez wojnę starają się na nowo ułożyć sobie życie.
Lato 1945 roku. Tadeusz, polski żołnierz, któremu wojna zabrała wszystko, dociera na Mazury, na ziemie, które przed wojną należały do Niemiec, a po wojnie zostały przyznane Polsce. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża chłodno przyjmuje Tadeusza, który jednak odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej. Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość.
Nagrody: Warszawski Festiwal Filmowy – najlepszy film, FPFF w Gdyni – za najlepsza rolę męską, nagroda publiczności, dziennikarzy, DKFów;